| ItzRivenGod a întrebat:

Am o problema cu un laptop.Am avut windows original la el (Windows Vista Professional CD original) si mi-a expirat licenta.
Acum daca vreau sa instalez alt windows cum ar fi 7 sau Xp nu merge.Se blocheaza in timpul instalarii sau citirii Cd-ului.Cum pot remedia aceasta problema?(Laptopul e Futjitsu Siemens-Amilo cam din 2009 2gb ram Intel Dual Core 2, 5 Ghz)

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Incearca sa instalezi Win7 prin upgrade la Vista. Desi ar trebui sa mearga si instalarea la bootare, daca nu cumba ai probleme cu DVD-writerul! Verifica acest aspect si eventual cumpara un CD-Cleaner (costa pana in 10 lei), poate e doar imbacsit cu praf. Mie mi s-a intamplat sa nu-mi citeasca tot DVD-ul la instalare si cauza era fie DVD-ul zgariat fie unitatea optica murdara sau defecta de-a binelea. Succes!

| Sihastrul a răspuns:

Formatezi apoi instalezi.