| Claudelu_6992 a întrebat:

Am o problema cu un laptop Toshiba Satelite C66011P. Cand am vrut sa-l pornesc, nu s-a aprins nimic.
L-am demontat, si nu e nimic ars, doar langa ventilator e un ceva de aluminiu care, zic eu, are multi elementi. Unul din ei e deplasat si putin innegrit. Cand l-am asamblat inapoi, l-am bagat in priza si porneste 2 secunde si se inchide(ventilatorul se invarte, si se opreste, la fel si ledul care indica daca e pornit sau oprit, cel de la alimentare sta aprins constant). Si se aude un ticait de fiecare data cand incerc sa-l pornesc.Deci, stie cineva ce sa-i fac?

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Langa/sub ventilator e cooler-ul (sistemul de racire a procesorului). Daca e plin de praf se poate supra incalzii(procesorul)si pentru protectie se opreste.La asamblare trebuie sa ai grija ca nimic sa nu fie in preajma palelor ventilatorului(fire/cabluri). Curata cooler-ul cu un spray cu aer sau cu un aspirator dar avand MARE GRIJA!