| mikey02 a întrebat:

Salut, am o centrala termica fornello de 13 kw si azi cand am incercat sa o pornesc dupa o vara fara sa o bag in priza am primit eroarea 15 (lipsa alimentare). Asta dupa ce i-am umplut cazanul cu peleti. Si am observat ca nici snecul nu se invarte, insa ventilatorul de la esapament merge. Am demontat motorul, l-am testat si este functional, snecul se invarte liber si merge usor. Dupa mai multe cautari am gasit o metoda de bypass pentru presostatul de aer dar tot nu merge. Am si curatat toate depunerile din centala si esapament dar e aceeasi poveste, porneste in eroare 15 si nu se invarte snecul. Pot sa mai verific ceva la ea sau trebuie sa chem un specialist?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cineva a scris pe Softpedia in 2022 despre o problema asemanatoare cu a ta. Iata ce sugestii s-au dat:

"Este posibil să fie blocată alimentarea din cauza unui gunoi, eu la a mea am pățit de două ori, odată cu o bucată de celofan și altă dată cu o șaibă, ambele provenind din sacii cu peleți. În cel mai rău caz se poate arde motorașul melcului de alimentare."

"Multumesc pentru raspunsuri, am scos peletii din centrala si i-am introdus iar si a pornit."