| anonimguy3 a întrebat:

Am o problema cu unitatea mea de dvd writter si ma freaca la toti draci angry In primul rand, windowsu nu imi citeste unitatea, a doua cand bag un dvd in el el de mers merge nu e ars sau cv dar nu deschide dvd. Am mai avut problema asta odata si am rezolvat-o da numai stiu cum si ma enerveaza!

Am incercat:
-sa scot si sa bag iar cablul sata in unitate si tot nu s-a reparat
-am umblat pe la device manager la dvd... cum se numea si am dat update, si l-am si i-am mai dat si disable si able la loc da nimic. straight face

Eu folosesc si programele demon tools si poweriso, si in loc de iconita de dvd writer in my computer imi apar alea de la demon tools si powert iso asta o fi o problema? Programele alea imi afecteaza unitatea?

FUNDA!

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru inceput, cati ani are unitatea optica.
2. Windows-ul merge instalat de pe cd/dvd.

| anonimguy3 explică (pentru sltlp):

Unitatea de dvd are vreo minim 4 ani.

| sltlp a răspuns (pentru anonimguy3):

Totusi windows-ul trebuia sa o vada. Ia vezi, in bios apare. Daca nu, e terminata(ca astea se strica daca is folosite des). Oricum, e 70 lei o unitate optica noua...

| anonimguy3 explică (pentru sltlp):

Vroiam sa stiu daca o mai pot repara, ca o mai reparasem inr-un fel si mergea da numai stiu cum straight face da da-o-b p-l-m nu mor de 70 de lei happy

| stlucian a răspuns:

Nu programele nu au cum sa-ti afecteze unitatea dar poate o curatire a lentilei ar fi necesara:

https://www.youtube.com/watch?v=o2IH2jLUqbk