| Broadband a întrebat:

Am o problema cu via hd audio
daca ascult ceva, muzica, ma uit la un film, dupa ceva timp imi arata o eroare pe ecran si dupa imediat restart,
doar daca ascult, sau vad ceva
cauza e sigur de la driverele de sunet
le-am reinstalat, dar degeaba
ce sa-i mai fac?
aaa si la ultima iconita din placa de sunet imi arata line in si inainte imi scria front, si la celelalte rear si center/subwoofer.
se aude doar pe boxele din spate(rear) si subwoofer
poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta
funda! cine stie

Răspuns Câştigător
| viktorxxx a răspuns:

Eu cred ca ai ceva codecuri aiurea. Icearca sa dezinstalezi toate codecurile si sa bagi de aici (doar astea): http://www.free-codecs.com/download/k_lite_codec_pack.htm

2 răspunsuri:
| whitehair a răspuns:

Driverele HD Audio se instaleaza imediat dupa Windows-atentie-se lasa computerul sa restarteze de cate ori cere si abia apoi instalezi codecuri.Acestia sant pasii care trebuie neaparat urmati, ti-o spun dintr-o amara experienta.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa setezi daca nu ai placa 5.1 sa iti iasa si pe auxiliar. adica sa ai 2 iesiri 2 pentru rear si 2 pentru front + subwoofer.Cauta prin control panel sau cauta un tutorial pe net. Eu acum am windows 7 si laptop e diferita placa de sunet a mea e cu mic si out pentru boxe imi mai trebuie o iesire ca sa fac si eu 5.1. da-mi un pm daca nu intelegi si imi zici exact cu ce te confrunti ca nu ai fost destul de explicit in intrebare dar totusi sper sa iti fi fost de folos