| Crap23 a întrebat:

Salutare tuturor, in urma achizitiei unui ssd, de astazi sunt obligat sa folosesc windows 7. odata ce am trecut de la xp la win 7, am intampinat o problema destul de nasoala, si anume ca nu mi se mai aude muzica din winamp in toti satelitii. sistemul audio este un creative 5.1 cu toate cablurile originale care a functionat ok inainte cand era xp-ul. problema a aparut din vina win-ului 7. durerea mare sunt satelitii din spate cei care nu merg, nu folosesc centerul ( nu am loc de el pe masa), folosesc doar front si rear + subwoofer. acestea mergeau corect in win xp. am ultima versiune de driver de pe site-ul oficial realtek. ce as putea face in situatia asta? precizez ca pe youtube se aud toti 4 sateliti tare si clar. muzica in windows media player si winamp se aude doar in boxele din fata.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Buna. acum iti raspund pe fuga. trebuie sa plec la munca. daca esti aici in seara asta cred ca se poate rezolva. sistemul operativ nu are vina.
winamp il ai in versiune free sau de plata?

| Crap23 explică (pentru gelu1970):

Folosesc acelasi winamp care il aveam si pe Xp. nu am modificat nimic in afara de windows si drivere. toate softurile din xp le folosesc si-n win 7. nu am facut modicari in bios decat la ide mode, l-am dat pe ahci (era pe compatible ) in rest nu am facut modificari.

| gelu1970 a răspuns (pentru Crap23):

Controlatorii sunt la zi?
in setarile de sunet cum ai setarile?

| Crap23 explică (pentru gelu1970):

Nu stiu la ce te referi cu acei controlatori, setarile pentru placa de sunet sunt la fel ca si pe timpul xp-ului, am setat placa de sunet realtek in modul 5.1, fara efecte speciale, fara eq activ. daca te referi la driverul audio sa stii ca este ultimul de pe site-ul oficial.

| gelu1970 a răspuns (pentru Crap23):

Drivere sunt toate la zi si sigur sunt cele optime?

| Crap23 explică (pentru gelu1970):

Totul este la zi, drivere +windows. singura diferenta este la realtek hd audio manager, acesta nu mai arata ca-n winxp. este schimbat si tind sa cred ca e din vina driverului... la setari in placa de baza nu am modificat nimic in bios nici atat.