| Jony123 a întrebat:

Am o problema
Curatind eu calculatorul de praf am vrut sa scot si coolerul de pe procesor ca sa curat oleaca radiatorul ala... Incerctind eu sa scot coolerul din greseala am cam indoit o chestie alba de plastic care intra intr-o gaurica in placa de baza ca sa se fixeze. Deci am vrut sa scot coolerul, am inviritit de acele suruble care tin prins coolerul de placa de baza, trag eu oleaca de suruburile alea (in sus) si vad ca e cam greu sa il scot si am zis sa il fixez la loc sa nu cumva sa nu mai pot sa il pun la loc... Bn, bine 2 suruburi le-am pus bine iar unu incercind sa il fixez i-am rupt un fel de piciorus alf (sunt 2 care intra intr-o gaurica de pe placa de baza), iar al doilea surub l-am fixat de forma nu chiar asa bine. Deschid pcul, intru in virtualbox, pornesc Windows XP si descarca un kit de google chrome si procesorul ajungea la temperatura de 60 de grade (dar sti cum, intr-un minut a ajuns la temperatura aia pornind de la 34 de grade). Inchid eu pcul la loc si ma uit la coolerul ala, am incercat sa indrept piciorusul ala cu o surubelnita (am reusit oarecum) si l-am bagat acolo in gaurica, nu statea asa bine fixat dar acum vad ca nu mai are temperatura aia asa ridicata. uare chia asa rau la afectat, jumatate de cm distanta de procesor si a ajuns la temperatura de 60, inca putea cred sa si depaseasca de 60 daca mai asteptam.

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Apeleaza la un prieten care se pricepe sau du-te cu el intr-un service (al lui daca e in garantie, oricare daca nu, nu e mare lucru).
Daca nu functioneaza coolerele corect risti sa arzi componente si sa pierzi cateva milioane bune inainte de Craciun.
Pe viitor te sfatuiesc sa nu mai umbli unde nu te pricepi, risti sa te coste mult distractia.
Bafta

| DSGline a răspuns:

Dar de cee nu scoti Cooleerul definitiv ai grija sa nu faci ceva mai grav alea sunt numai de decor ai avut garantie pe PC?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e sa cumperi un cooler nou. Nu te costa decat cateva sute de mii (de lei vechi). Si sa apelezi la cineva care se pricepe ca sa ti-l schimbe. Altfel, daca ajunge la temperatura prea mare se restarteaza sau se blocheaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! spuneti va rog o programa ca sa vad uara si temperatura de afara calendaru, bloknotu. ajutati-ma va rog!