| StGaLLa a întrebat:

Am o problema de ceva vreme am un ssdhd segate si il banui cai defect de fiecare data curat pc de praf termin totu intru cand sa intre windows se aude ca si cum iar pica curentu ar ceda activitatea si revine in acelasi timp se si blocheaza pornirea windosului. Am zis ok merg la specialist il formateaza folosind un usb live cu windows 7 reinstaleaza merge. Trece o luna pc praf scoate baga porneste la fel sunet ca si cum hardu ar ceda activitatea blocat totu. Am luat hirins boot cd, hddregenator utilitar de la segate pentru hard ami zice ca este ok din toate punctele de vedere nu are baduri a trecut cu succes orce test de scriere si supraincarcare toate au fost folosite pe hirins boot cat sau facut testele hardu nu avea pe dracu nu sunete toata unitatea liniste a stat pc deschis 2 zile numa teste verificari nimic zic "bag pl reinstalez iar windows7" totu bine aia aia cand se termina aud hardu ca si cum ar ceda activitatea zic de ce toti parametri la nivelu de scriere sau erori logice nu exista de ce la windows nici nu intra bine in boot pe hard ca nu mai depindea de usb bootabil cu windowsu face asa. Cer un sfat o idee inainte sa-l duc de unde e luat hdd ca ala o tine ca am indtalat eu windowsu gresit ami baga abureli ca partitia c nu are nevoie de mai mult de 150gb alocati ca *** vreau sa identific eu problema ca atunci cand ma duc la un specealist sa nu ma fure daca nu asta mai dau o droaie de bani si aflu pl problema e de aproape un an restari de bios la specialisti ei zic e bine boss merge vreau sal curat s-a dus. De cand am avut hdd vechi wester digital blue 1t dupa 3 ani sa gasit baduri fizice numa in nasoale sta pc. Poate ziceti da poate cand cureti pc faci ceva gresit. Curat pc de 3 ani si ceva vara lunar ca am cpu cu coler stock si imediat la lol sau csgo aproape 70 grade celsius. Eu cand curat de praf scot din priza las 2 ore sa iasa tot curentu nu mai apas buton cum stiu alti ca cica asa am futu mai de mult biosu curat las din nou 2 ore dupa care bag firele astept 5 min dupa pornesc pc. Apropo mai curat pc si cu manusi de caciuc ca aia cu tatuaje

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Din câte zici problema nu e numai de la Hdd, că și că trebuie schimbată bateria de la BIOS, pasta termică de pe procesor; Ori de care ar fi 70 de grade nu e prea ok, și. da,... așa se procedează la mentenanță(se apasă butonul de pornire după scoaterea din priză), asta de nu vrei să te electrocutezi sau să ai de a-face cu o descărcare electrostatică pe rami sau condensatori de cureți conform pc-ul(de la sursa de alimentare la schimbare pastă termică pe chipseturi, procesor etc). Mănușile adecvate nu sunt cele de cauciuc ci cele ESD(Electro Static Discharger).
Cu hard-ul.E clar problema e că e un defect de frimeware.Se știe că cei de la Seagate sunt specialiști în re-vânzarea de gunoaie, adică hard-uri ce au fost trimise la garanție, apoi rescris frimeware-ul din fabrică( mai ales pe cele cu baduri logice, sau defecte la softuri) și vândute ca noi. Ceea ce ai prins tu e unul din alea. Dacă ai garanție recomand returnarea lui.

| StGaLLa explică (pentru DeyCj):

De cand am pcul am avut grija sa nu ajunga 70 de grade plus ca la 70 am setat sa sa inchida pc deoarece AMD fx 4300 are maxim 70 la 60 de grade si un pic deja curatam pc. Da deja nu ma mai complic il duc la niste specialisti care stiu si ceva despre hdd ''mi-a facut mie candva o recuperare de date cand sa *** western digitalu de la baduri fizice'' si se pricep si ai dau eu de capat

| Ironwin a răspuns:

Incearca sa schimbi cablul de date SATA, eu am patit ceva asemanator si a fost de la cablu.