| Hamyx a întrebat:

Sall TPU, Deci eu am o problema cu calculatorul... straight face Mi s-a oprit curentul cand eram la calc si dupa i-am dat iar drumu si iar s-a oprit... sad
Dupa ce s-a potolit curentu nu stiu ce are da se deschide simi apare o casuta cu Start Windows Normality Stiu ce ins asta si stiu ce trebuie sa fac dar problema e ca nu merge sa aleg alta chestie de acolo si dupa ce trec 30 de secunde apare logou la Windows XP si se deschide... se incarca aia jos si isi da restart... nu stiu ce sa-i fac
Am incercat sa bag si Windowsu iar da nu ma lasa ca tot nu raspunde tastatura... ( Press any key for boot CD ) crying
Scz de categorie
Cne ma ajuta dau fund
Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| raidxp a răspuns:

Trebuie sa intri in bios, cu tasta "del" sau F2 apoi acolo cauti "Legasy USB" trebuie sa fie enable, apoi iti va vedea si tastatura, Din cauza shocurilor de curent pa hard se creeaza "BADURI"in sectoare in care se afla fisiere importante de sistem, din cauza asta nu iti mai porneste windowsul

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă treci pe Kiwi Ubuntu Linux sau pe Ubuntu Linux, nu vei avea asemenea probleme, ci altele.
Eu am renunțat la Windows, și folosesc acum Ubuntu Linux.

| Hamyx explică (pentru MMihai):

Frate eu nu am cum sa mai trec pe nimic fi atent ca nici windows n-am cum sal mai instalez nu stiu ce sa-i fac ca daca mergea bagam windowsu iar si gata
^^

| MMihai a răspuns (pentru Hamyx):

Trebuie să fie pus calculatorul, ca să o ia de pe cd /dvd.
Se umblă în bios, pentru asta.
Dacă tu nu știi cum să faci asta, apelează la cineva care se pricepe mai bine decât tine.
Deci faci rost de un Kiwi Ubuntu Linux și îl instalezi în limba română, în paralel cu Windows-ul tău, ca să nu îți șteargă ce ai pe hard.
Din Kiwi salvezi pe DVD-uri, ce ai util pe hardul actual.
După asta reinstalezi Kiwi punându-l să șteargă tot hardul.
Reinstalezi Windows, după care reinstalezi Kiwi în paralel cu Windows.
După ce te înveți cu Kiwi poți să îl înlocuiești cu Ubuntu.

| MMihai a răspuns:

Atât instalarea lui Kiwi cât și a lui Ubuntu trebuie făcută fiind legat la Internet, că el își ea multe de pe net când se instalează.