| Cotei a întrebat:

Am o problema destul de mare. Inregistrez cu Audacity cu castile (am inregistrat si fara) si cand ascult inregistrarea se aude mai tare negativul decat vocea. Tin sa precizez ca am dat si volumu' mai incet si degeaba. Va rog frumos sa ma ajutati... happy Scuze de categorie, dar chiar am nevoie de ajutor. happy

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Degeaba ai dat volumul mai incet daca n-ai dat volumul wave mai incet.
Nu am folosit porcaria aia, din imagini pare atat oribila cat si probabil fara anumite functii importante.

Din ce inteleg are un multitrack si ar trebui sa-ti permita sa incarci negativul pe un track si sa-ti inregistrezi vocea separat pe urmatorul empty track si apoi sa poti da volumul unui track sau altuia mai tare sau mai incet pana consideri ca se aude numai bine.

Daca inregistrezi direct vocea pe negativ n-ai facut nici o branza.

Iti recomand ori varianta mai simpla Cool Edit Pro ori varianta mai noua a programului numita acum Adobe Audition. Dar incepe ori cu Cool Edit Pro ori cu Audition 3, nu-ti recomand ultimele versiuni, iti prinzi urechile in ele.

Depinde foarte mult si placa de sunet pe care o ai, daca inregistrezi direct vocea pe negativ si nu separat inseamna ca beneficiezi de "record from what you hear" In momentul in care vrei sa inregistrezi bine, o faci separat, negativul pe un track, vocea pe altul si la urma le mixezi, iar pentru asta trebuie sa comuti pe modul "record from microphone"