| sindeiu a întrebat:

Am o problema la laptop, cand il aprind imi arata un blue screen si zice your device ran into a problem, ma poate ajuta cineva?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Blue Screen afiseaza si cauza problemei.
Sunt 2 categorii care produc erorile de calcul ce-l provoaca:
1. Un driver /program nepotrivit cu sistemul (de obicei; ultimul instalat)
2. Un defect de paritate pe BUS-uri (de obicei o placuta de memorie defecta sau cu contact /frecventa de lucru nepotrivit)

Daca la reinstalare si-a revenit calculatorul si nu mai apare BSOD, atunci a fost prima varianta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa defectat hard discul trebuie schimbat doar sa il duci in servis ca acolo au piese si specialistii il vor face.

| sindeiu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Faza e ca eu nu am hardisk am ssd

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sindeiu):

Du l in servis si văd ăia care e cauza dar trebuie sa ai bani, reparatia costă cel putin 150 lei.

| sindeiu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da il duc la service sa ma fure de bani cand am putut sa-l fac eu acum 1 minut

| flixbuster a răspuns (pentru sindeiu):

E bine ca l-ai facut singur. Dar de curiozitate, de ce zici ca la service te fura de bani? Ti-au furat portofelul la vreun service? Daca cineva iti repara masina ca nu mai pornea si ai ramas in drum, la fel zici? Ca te fura de bani?

| VoidEternal a răspuns:

Problema de stocare sau ram. Dacă nu îți mai booteaza, posibil sa se repare cu reinstall de Windows. Dacă problema reapare înseamnă că problema e de la RAM și trebuie înlocuit.

| sindeiu explică (pentru VoidEternal):

Am reinstalat windowsul si a mers

| Brizbriz a răspuns:

Sigur, arunca-l si ia altulhee hee
sau mergi cu el la un specialist, noi aici nu suntem ghicitoarea Mafalda ca sa ghicim de ce iti da bsod