| BL4J a întrebat:

Mă poate ajuta cineva?
Mi-a dat un blue screen cu Your PC Ran into a problem că s-au blocat și apoi a încercat să se repara singur și apoi a spus că nu funcționează... apoi aveam d
2 variante..Restore sau Cancel...
Dacă apăs pe Restore va încerca să se repara și nu va funcționa și dacă apăs pe Cancel cam la fel...
Nu știu exact pe care am apăsat dar s-au schimbat variantele în Shot Down și Advanced Options și m-cam uitat la tutoriale le YouTube dar nu găsea niște file... îmi arată că erau 0 file și asta e problema...
Eu am opțiunea și să îmi dau restart dar nu vreau să reinstalez iar toate aplicațiile...
Cine se pricepe în calculatoare să mă ajute pe messenger sau Instagram dau orice să pot trimite poza!
Vă rog frumos e foarte important!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windowsul.
Foarte improbabil sa fie defect fizic la HDD, din senin, daca nu a fost "bruscat".
Sunt doar chestii corupte in registri, ce se rezolva prin reinstalare.
Daca nu ai chef de reinstall direct, mai exista o sansa.
Incearca cu un Hirens Boot. De pe stick, nu-i nevoie obligatoriu sa fie pe CD.
Bine, asta presupune sa ai un alt sistem la indemana.

Daca vrei, pot arunca si eu o privire, mai tarziu cand ajung acasa.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Blue screen apare daca se intampla o eroare grava de calcul, ce nu se poate repara automat:
- un fisier se defecteaza (binar)
- un program /driver nepotrivit, nesuportat de sistem
- apare o problema cu calculatorul fizic (de obicei: la memoria RAM).

Pentru reparare, se procedeaza la identificarea exacta al cauzei (pe ecran este scris) si procedarea corecta pentru rezolvare (eliminarea /inlocuirea fisierului /driver-ului /programului care provoaca BSOD sau testarea /inlocuirea memoriei (sau altei piese) defecte.

Recomand sa incerci intai cu restaurarea sistemului la ultima data de salvare cand sistemul a mai functionat corect, iar daca nu se remediaza situatia, atunci dus la un service pentru testare.

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: reinsall

| Nemessys a răspuns:

Am avut si eu problema asta.
Nu stiu daca si la tine o sa functioneze, dar eu dupa ce i-am pus alt hard, nu am mai avut niciodata problema asta.

Te sfatuiesc sa imprumuti un hard de la cineva, doar asa de test. Daca pc-ul porneste si merge cum trebuie, atunci da-ti comanda de unul nou si inlocuieste-l pe ala stricat. Eu am riscat si am dat comanda direct deoarece am citit pe multe forumuri ca de la asta ar putea fi si aparent a mers.

| BL4J explică (pentru Nemessys):

Este un laptop Acer

| Nemessys a răspuns (pentru BL4J):

Atunci bafta. laughing Garantie ai?
Daca nu, du-l la un service.

| sierra1 a răspuns (pentru Nemessys):

Garanția nu acționează asupra softului

| BL4J explică (pentru Nemessys):

Bruh...
Mi-am dat deja restart la el și merge... mulțumesc oricum