| LaDyChoC0LaT a întrebat:

Am o problema, mare. Am primit pe laptop, un virus, ceva gen de la POLITIA ROMANA, in care se specifica ca mi-au blocat calculatorul. Bun, am inceput sa il reinstalez, l-am reinstalat, dupa ce s-a terminat procesul a trebuit sa plec si am scos cd-ul de la windows, si am inchis calculatorul. Acum, am incercat sa il deschid, si nu mai merge. Se deschide, dar nici macar nu intra. Apare ceva albastru, in care zice ca am o eroare sau ceva, si daca apas, se restarteaza si imi apar stiutele optiunu: safe mode. etc. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Anschi a răspuns:

Buna seara, am trecut recent prin aceeasi expeienta nedorita. Este un virus destul de parsiv care nu-ti da voie sa accesezi nimic ci doar sa privesti asa-zisul comunicat. Ce am facut eu este destul de simplu si functioneaza la 99% din cazuri... Uitati de Bitdefender.
1. deschideti PC-ul in SAFE MODE with networking
2. intrati pe net si downloadati de pe siteul original www.malwarebytes.org programul malwarebytes (este free 15zile) rulati programul in PC, asteptati apoi pana isi face scanarea, dupa ce a scanat si v-a detectat virusul dati remove (va cere automat sa se restarteze) si cam asta este tot. apoi aveti PC-ul curat.
* Varianta a doua in cazul in care nu va merge nici SAFE MODE este: opriti wirelesul (netul), lasati sa porneasca PC-ul, apoi cand va apare mesajul politiei romane dati ctrl+alt+delete si selectati logg off (DATI CANCEL), PC-ul va intra in windows normal (dar netul fiind oprit nu veti putea sa il folositi) asa ca de pe un alt calculator copiati pe un stik acelasi program malwarebytescu, apoi il copiati in PC-ul afectat, porniti wirelesul(netul) si rulati programul..restul pasilor sunt la fel ca la prima varianta. la mine a functionat a doua varianta :) altceva nu functioneaza, nici bitdefendere, ici antivirusul standard, nici daca stergi fisierele in cauza adica "rundll32.exe, WmnettMgr.exe, cccccc.exe" fisiere ce se gasesc in C/WINDOWS/System32/ si in STARTUP...deci incercati programul asta care face minuni

| seby8414 a răspuns (pentru Anschi):

Ai dreptate si eu m facut acelasi lucru cu alt fel de virusi

| Anschi a răspuns (pentru Anschi):

Pentru toti ceilalti care va loviti de problema asta citit cu atentie ce-am scris si intrebati unde nu intelegeti..in niciun caz nu reinstalati windowsul degeaba pierdandu-va fisierele din el.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dorin1995 a răspuns:

Nu e de aia ai DMG prea mare de iti moare placa! cum sa iti explic e ca si cum te-ai stresa pe tine pana mori... deci atunci in momentul ala placa ta moare si reinvie.

| DjFlood a răspuns:

Windows cu eroare, s-au cd zgariat s-au prost facut.Cumpara alt cd verifica windowsul sa fie bun.Si reinstaleaza din nou windows

| seby8414 a răspuns:

Nu ai instalat bine widosul lasa cd pana la capat dac nu stii spune cuiva sati instaleze windosul

| LaDyChoC0LaT explică (pentru seby8414):

Nu mai merge sa il instalez. straight face

| LaDyChoC0LaT explică:

Paii, nici sa il reinstalez nu merge. Am 2 cd-uri cu windowsstraight face!

| Anschi a răspuns:

Ms. pentru ca am fost ales castigatorul intrebarii happy