| bebitzu a întrebat:

Am o problema urgenta cu privire la calculator. Aceasta suna cam asa, am un pc, care de la un timp nu se mai aprinde, cand apas pe buton, nu ramane verde cum ar trebui se stinge imediat apoi scoate mai multe sunete care in final se termina cu doua biburi, il voi duce la reparat dar ma intrbam daca nu pot sa ii fac eu ceva, nu stiu daca ati mai avut problema de genul asta va rog sa imi spuneti. A si inca ceva, astazi am incercat iar sa il pornesc si, a mers, s-a deschid doar pana cand se incarca windows-ul xp sad. Ajutor, va rog sad

Răspuns Câştigător
| thizizme a răspuns:

Beep-urile alea inseamna ceva. Prin cartea tehnica scrie ceva de ele. El iti transmite un mesaj - ceva nu e bine. Poate fi de la BIOS, de la placa de baza, video, sunet etc. Daca zici ca uneori se deschide si merge pana la incarcarea Windowsului tind sa cred ca nu are legatura cu BIOS-ul ci mai degraba cu o componenta. Nu da si un BSOD (ecran albastru) sau alte mesaje?
Oricum, nu prea ai ce-i face singur la nivelul pe care il ai (nu o zic jognitor sau cu rautate, o zic realist si spre binele tau). Daca e in garantie cu atat mai mult nu fa nimic de capul tau.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-l duci neaparat la reparat si sa vezi ce are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai praf adunat in interiorul calculatorului si nu ti se aieriseste bine. Mai bine dul la reparat.

| Viuvi a răspuns:

Ceva de genu asta mi s-a intamplat si mieA fost de la placa de baza si am dat 180 de lei ca sa mi-o inlocuiasca!