| anotherchild a întrebat:

Am o probleme cu pc-ul meu.
Ieri am folosit pc-ul in cauza, dar acum cand il aprind imi apare `no vga signal`. Aceasta poate fi din cauza placii video, monitorului sau cablului vga. Monitorul nu are probleme, am verificat eu. Nu stiu ce sa zic. Nu cred ca placa video se putea strica peste noapte. Adica ieri l-am folosit, l-am inchis [functiona cand l-am inchis] si azi cand il aprind nu mai functiona. Eu cred ca este cablul vga. Nu stiu ce sa spun! Voi ce parere aveti? Nu vreau sa imi raspunda useri aiurea, adica care au pc de 2 zile, s-au care nu se pricep, sau nu au nici o idee! Pc-ul il am de vreo 18 luni. Il folosesc foarte rar, pentru. ca acum am un notebook - in fine. L-am folosit mult doar in primele 7-8 luni.

8 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Cauze pot fi nenumarate, cel putin eu nu le pot numara happy

Nu stiu cat de mult ar putea sa te ajute, dar de fiecare data cand n-aveam semnal pe monitor, atat la PC-ul meu, cat si al altora, eu intrerupeam alimentarea la sursa(suficient sa fi apasat si butonul de intrerupere de la sursa), deconectam din spatele unitatii in special audio, mouse, keyboard, si altele din USB, lasam doar video, sursa PC, doar atat. Si isi revenea. Apoi poti sa conectezi toate lucrurile alea inapoi. Poate ti se va parea ciudat raspunsul meu, dar eu zic ca merita incercat. Sau nu-mi spune ca l-ai incercat deja? big grin De obicei multi se tot zbat sa gaseasca o solutie, dar nu tututor le circula prin cap si o idee ca asta.

| sinblade27 a răspuns:

Tind sa cred ca nu e o problema de placa video daca zici ca il pornest rar atentie la condensatori dupa placa de baza incearca sa scoti alimentarea sa apesi de 2-3 ori butonul de power fara alimentare si sa bagi cablu la loc.
daca nu porneste incearca sa schimbi amplasamentul ramilor daca nu ai pair nu e o problema sa lasi decat unul sa vezi daca pleaca.
in general nu placa video pica se intampla rar de obicei condensatorii dupa sursa si placa de baza duc la probleme de genul asta. incearca cu o alta sursa pentru orice eventualitate e posibil sa ai cativa condesatori dusi acolo. intodeauna la o problema de signal output nu intodeauna probelama e in placa video ci in placa de baza sau o componenta legata a ei. fie rami cpu si sursa
la rami de obicei nu ramul pica ci slotul unde e amplasat
la cpu o sa vezi diferenta in viteza la cooler. la sursa nu ai ce-i face nu ai cum sa testezi decat cu alta si intodeauna ia fiecare componeta la rand

| anotherchild explică:

@alandala
Placa video este incorporata in placa de baza.
Nu conteaza ce placa video am.
Cablul este conectat corect.
Crede-ma nu am pc de 2 zile.
Am demontat acest pc in urma cu 5-6 luni piesa cu piesa - si l-am montat. Nu e mare lucru, stiu!
O sa merg maine la un prieten sa iau putin placa lui video sa o pun la mine sa vad care e problema exact, dar o sa iau si cablul lui vga!

| hippiemuslim a răspuns:

Vezi poate ai tras de cablu de la monitor, sau de la calculator. Daca nu e asta, atunci nu e problema mea, exista garantie.

| alandala a răspuns:

Mhh. Sunt multe cauze

Deci, sa fie clar, ca NO SIGNAL inseamna

1. Placa Video nu este asezata corect in placa de baza (motherboard)

2, Cablul de la computer nu este conectat bine sau poate conectat la gresit. (unde nu trebuie).

Intrebari:

a) Este placa video pe motherboard sau pe slot? Daca este pe slot, s-ar putea sa fie placa video problema.

b) Alta intrebare, ce placa video ai?

PS: Iti dau un sfat, incearca sa scoti placa si sa o bagi inapoi, cica a functionat.

| HasuX a răspuns:

E posibil si din cauza cablului, dar mai e o varianta. Cardul video sa se fi desfacut din fanta sau mufa. Depinde ce calculator ai.

Răspuns utilizator avertizat
| Deyu_2596 a răspuns:

Probabil sa fie din cauza cablului VGAwinking