| sticksulet a întrebat:

Am o serie de intrebari:
driverele pentru placa de sunet se pot downloada si de pe net sau doar cd?
2: imi da-ti si mi-e un link de downloadare de windows xp?
sunt incepatoare cu reformatatu, imi puteti explica si mi-e cum se reformateaza un calculator?big grin
funda categoric

4 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa-ti cauti pe net placa ta de baza.Adica deschizi compul si te uiti pe acolo ca are un cod si o denumire(Asus, abit, gigabyte, etc). Odata gasite aceste coduri intre pe net la producator si iti descarci toate driverele de care ai nevoie! Cu asta totul se termina. Ce este posibil sa-ti mai trebuiasca este un driver pentru placa video, faci la fel ca si la placa baza, te uiti in interior si cauti pe net.Ptr a scapa de atata munca, cauti un Win 7 bun care face toata treaba pentru tine! Succes!

| alex2009 a răspuns:

Uite aici si un serial pentru xp: hrxtrfktcvx8qchd7pthkyypb

| greenmile00 a răspuns:

Driverele pentru placa de sunet pot fi scoase de pe net. Daca placa de sunet e integrata in placa de baza (cam toate placile de baza au placa de sunet integrata, deci cel mai probabil si la tine e cazul)... trebuie doar sa stii ce placa de baza ai, intri pe site-ul producatorului si scoti driverele de acolo in functie de modelul pe care il ai.
pentru windows, nu iti trebuie nimic altceva decat dc++, intri pe el, si cauti windows xp, si cu siguranta o sa gasesti mai multe imagini, le scoti cu dc++, dupa care cu nero scrii o imagine pe cd. Cu cd-ul respectiv, dupa ce dai restart la calc, intri in bios, selectezi la secventa de bootare sa booteze prima data de pe cd-rom, dupa care salvezi setarile in bios, calc isi da din nou restart, si incearca sa booteze de pe cd, daca cd-ul scos de tine e bun, o sa si reuseasca, si de acolo urmezi pasii de instalare happy
Sa ai grija cand scoti cd-ul de windows, sa iei si serial number-ul pentru el, in general cel de la care ai scos cd-ul are si un fisier cu serial number-ul respectiv, il notezi si faci treaba happy

Succes

| stefan994 a răspuns:

Da... driverele pentru placa de sunet se pot downloada si de pe net... da un simplu seach pe google :d