| Alexandrumrz a întrebat:

Am o tableta Samsung galaxy tab gt-p1000 care nu se mai aprinde dupa o incercare esuata de a-mi upgrada versiunea android. Prima oara a fost caramidata usor (se aprindea dar nu intra in programe) apoi a fost caramidata greu (ramanea blocata la logo-ul Samsung si apoi nu se mai aprindea deloc. da semne de viata doar cand o bag la incarcat caci se incalzeste usor. am tinut toate combinatiile de butoane pe rand cate 30 de minute dar nimic. Va rog spuneti-mi daca ati avut aceasta probleme si daca ati rezolvat-o

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Am intampinat aceasta problema cu un Samsung Gio ce ai patit tu se numeste Brick.
Mai pe romaneste instalarea esuata de android ti-a brick-uit memoria flash a android-ului trebuia sa iei masuri de cand telefonul tau inca se mai aprindea(trebuia sa downlodezi in pc programul odin si sa intri cu telefonul in download mod asta daca intra)
Din pacate pentru tine ai hard brick adica telefonul nu se aprinde si indiferent de ce combinatie de butoane apesi acesta nu intra in rom recovery sau in download mod, singura solutie prin care il poti repara e sa te duci la un service de telefoane mobile si sa spui ca ai hard brick la telefon, respectivul de acolo va conecta o mufa JITAG si un RIFFT
mufa JITAG iti va rescrie flash-ul telefonului si va intra automat in download mod iar cu ajutorul RIFFT-ului va instala softul telefonului tau prin odin, aceasta reparatie te va costa 100 de lei.
Sau cine stie poate ai noroc si scapi doar cu o mufa JIG care intra direct in download mod desi sincer eu ma indoiesc!

| Alexandrumrz explică (pentru panther2007):

Mai am o intrebare este la categoria tehnologie si este despre un laptop poate stii raspunsul

| panther2007 a răspuns (pentru Alexandrumrz):

Daca dai un link poate te pot ajuta ca sa nu stau eu sa caut intrebarea ta, sau spune-mi in mare despre ce e vorba

| Alexandrumrz explică (pentru panther2007):

Am facut pariu cu un prieten ca pot sa o adaptez la 4.04 am incercat o adaptare cu:gtp1000.pit/4.04 custom firmware am folosit heimidall suite. dupa prima incercare a aparut caramidarea usoara (nu boota programe)
eu mu am stiut ce se intampla si am mai incercat inca odata
dupa care a aparut caramidarea grea(blocat la logo Samsung)si dupa inca 12 incercari a aparut coma si asta e tot.(p.s. felicitarea a fost doar un test sa vad daca costa ceva ). daca este o cale sa o repar acasa.sau imi poti trimete un site care vinde cabluri jitag si rifft si o sa incerc acasa caci mai am prieteni cu problema asta (si am pierdut 10 lei de la pariu)

| panther2007 a răspuns (pentru Alexandrumrz):

O mufa JITAG si un RIFFT costa 1500 de euro esti sigur ca vrei sa cumperi?

| Alexandrumrz explică (pentru panther2007):

Nu cred 1500 de euro doua cabluri? SCANDALOS

9 răspunsuri:
| f1r3TiG3R a răspuns:

1. Ori ti-ai bulit biosul si nu mai poate porni, am patit-o cu Galaxy S2

2. Du-te cu ia la un service, acolo o sa te ajute mai mult decat daca ne-ai intreba pe noi.

| panther2007 a răspuns (pentru f1r3TiG3R):

Telefoanele nu au bios am memorie flash asta e altceva, insa eu am si specificat ce a patit el, neinstalarea corecta de Android duce la brick-uirea telefonului/tabletei. Ce inseamna Brick?
Inseamna ca in cazul low brick telefonul/tableta se aprinde si ramane blocat pe incarcarea siglei android(in unele cazuri telefonul/tableta functioneaza insa nu mai poti intra in rom recovery sau in download mod)
Sau in cazul hard brick telefonul/tableta nu se mai aprinde deloc iar singura varianta de a o repara este mufa JITAG si RIFFT alta solutie nu exista

| Alexandrumrz explică (pentru panther2007):

Multumesc oricum in iunie o duceam la rearat dar voiam sa stiu daca este o alta solutii

| CRYSS100 a răspuns:

Eu nu am tableta. Parerea mea este ca trebuie sa te duci la un specialist. Poate la Media Galaxy.