| DexTer a întrebat:

Am observat la monitor (LCD) niste punctulete albe care nu dispar
Pot fi pixeli morti?
Daca da, trebuie sa-l duc la garantie...

Răspuns Câştigător
| asko a răspuns:

Incearca in paint de exemplu sa schimbi culoarea pe intreg monitorul - negu, albastru, sa vezi daca dispar, sau un test online pentru asa ceva http://www.gdargaud.net/Hack/DeadPixels.html
poti sa-l duci la garantie, intereseaza-te care e politica lor pentru cazul asta
http://www.infonews.ro/article108586.html
http://live.emag.ro/......LW--r23795
depinde de fiecare

3 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Nu se poate repara.
Să te uiţi în ce standard de calitate este încadrat monitorul (Clasa I nu are nici un pixel defect... Clasa IV - până la 262 defecte).
Distribuitorii de la noi interpretează în felul lor aceste standarde.
Dacă LCD-ul tău este încadrat în Clasa I şi mai este în garanţie poţi încerca la cei de la care l-ai cumpărat, să vezi dacă îl schimbă.

| kayan a răspuns:

Eu stiam ca pixelii morti sunt puncte negre, gri, roz... insa se poate sa fie si albe (pe fundal negru). du-l la garantie, daca inca e valabila.

PS: vezi ca nu cumva sa fie o particula de praf...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt pixeli morti(cauta pe google un program de vizualizare a monitorului in format RGB ca sa fi mai sigur, eu merg pe mana ta ca sti ce e ala un pixel).
Uite si un raspuns oficial
"Nu acordam garantie la 1 pixel mort.Garantia pentru monitoarele LCD/TFT se acorda în urmatoarele conditii cumulative, conform ISO 13406-2 clasa II :
- 4 pixeli lipsa(arsi) (numar raportat la 1 milion de pixeli afisabili)
- 5 subpixeli defecti (numar raportat la 1 milion de pixeli afisabili)
Va multumim."
Adica la vreo 10 pixeli il schimba sigur rolling eyes