| cata008 a întrebat:

Daca-ti cureti fata cu lamaie, se strang pori si apar niste punctulete albe in pori? Ce sunt acelea? Si daca trebuie curatate cum?

4 răspunsuri:
| JesterRO a răspuns:

Ala este sebum. Mizerie, de la praf etc. Trebuie stors afara sebumul ala...eu stiu ca dupa ce faceam infuzie cu ceai, aveam porii dilatati ca sa pot scoate ce era acolo. Nu stiu daca se dilata si cu ajutorul lamaii.

| angella1972 a răspuns:

Fata nu se curata cu lamaie, ca o sa-ti afecteze tenul grav de tot.stoarce lamaia, dar amesteca zeama cu miere sau cu pulpa de fruct; piersica, caisa, etc]pentru hidratare.lasa sa actioneze max 10 minute, clateste si aplica o crema hidratanta.

| cata008 explică:

Jester si tu cu ce scoteai? mie mi se dilatau pori si apareau acele puncutele mici albe de la masca de argila cu lamaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Acele puncte albe sub piele sunt lipomi (grăsime sub piele), este bine să mergi la cosmetică să le îndepărtezi.
Curăţă faţa cu o loţiune antiseptică nu cu lămâie.
Pa, pa.