| chels95 a întrebat:

Am primit un mass cu un virus care se trimite automat la un anumit interval de timp tuturor persoanelor online. Cum scap de el?

13 răspunsuri:
| Ady00pk a răspuns:

Http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=163497
Asta e rezolvarea:) Daca nu intelegi reinstaleaza-ti windowsul.
Asa va trebuie daca sunteti asa de curiosi si va lasati pacatiti de un amarat de mass:)

| G a răspuns:

Uite aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=184771
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=163497
si ca sfat pe viitor: nu mai deschide toate linkurile din massuri. :D

| Stelutssa a răspuns:

Descarca Malwarebytes'Anti-Malware, instaleaza-l si scaneaza pc-ul.
Descarca de aici:
`http://malwarebytes-anti-malware.softonic.com/descargar
`http://www.techspot.com/downloads/4716-malwarebytes-anti-malware.html, una din cele doua variante.
Sper ca te-am ajutat. Funda, pls:*:*

| Stelutssa a răspuns:

Aaaa si apropo atunci cand vezi mas-uri gen:This is the photo, You are in the photo, Photo si dupa text un link, nu mai da pe link, pentru ca e sigur virus. Sper ca te-am ajutat.:*

| Stelutssa a răspuns:

Funda,pls:*

| smilerz19 a răspuns:

Si eu am avut acel virus acum un an. Nu stiu daca merge la oricine, dar la mine a mers aceasta metoda.
Deci, intri la Start -> Search
si scrii numele virusului, astepti sa termine si stergi tot ce iti apare cu numele ala, apoi nu stingi computerul pentru 6 ore si gata.
Succes!

| smilerz19 a răspuns:

Scuza-ma, vroiam sa zic 'apoi STINGI computerul pentru 6 ore'.
Iarta-ma.
Succes!

| smoothjoe a răspuns:

Cel mai sigur mod e sa formatezi calculatoru( asa te asiguri ca totul se sterge din el-pana la urma si virusii sunt programe si ele), ar fi bine sa faci asta pentru ca unii virusi(cei mai noi) nu exista in bazele de date ale producatorilor de anti-virusi si alte produse din gama "anti-virus/spyware"-deci un antivirus ar putea fi inutil, si chiar daca e util antivirusul nu poate decat sa iti stearga programul infectat cu virusul primit, si daca e virus destept se baga in ce are windows-u mai de pret, in DLL-uri ( fara alea nu-i decat o colectie de imagini si sunete) si in plus unii sunt facuti sa iti prajeasca calculatorul supraincarcandu-i memoriile si punand ventilatoarele sa mearga mai incet ( doar cat sa nu iti dai seama, dar de ajuns sa nu mai raceasca si sa iti prajeasca ce are el mai bun pe acolo-anume procesorul) Si pe viitor nu mai da click pe linkuri dubioase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstalezi windousu

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Iti descarci de pe net gratis Malwarebytes pentru ca e cel mai bun si eu asa am reusit sa scap de virusi. Aveam peste 300...

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Iti descarci de pe net Malwarebytes ca e gratis si e cel mai bun.

| hhhdd a răspuns:

Nu ai cum.Macar avertizeaza-i pe ceilalti sa nu deschida liunk-ul.