| Diiana232997 a întrebat:

Buna am o problema(virus), azi am intrat pe Yahoo! Messenger si am primit un mass: foto:D http://zhelefun.com/image.php.Bun intru pe el, am crezut ca este o poza o descarc si vad ca trimite automat la toata lista mea acelasi mesaj.Si din 5 in 5 min primeam acelasi mass de la aprox.toata lista, si cum primeam trimitea si de la mine fara ca eu sa fac nimic.Si problema nu este ca l-am descarcat pentru ca am mai vorbit cu o prietena si ea nu l-a descarcat si tot trimitea, dar mai rar.Habar nu am ce este, stiu ca am facut o prostie cand l-am descarcat dar ce sa fac. Ce sa fac sa scap de el, ma enerveaza la culme.Va rog ajutati-ma!

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Şi eu tot aceeaşi problemă dar cu un virus în genu ăsta „ttp://ariafotos.com/image.php". Iniţal am crezut că îi o poză de la cineva dar când am văzut extensia. exe atunci m-am prins de fază că nu îi link ci virus.Totuşi l-am descărcat pe un alt Windows(emulat într-o mașină virtuală) aşa ca să văd cum poţi scăpa de el şi uite cum:
Dacă ai avira antivirus scan cu antivirusul şi scan cu spyware begone şi spyboot S&D, aoi varianta manuală de pe
http://devirusare.com/......image-php/

| alex2009 a răspuns:

Este un virus care a intrat in actiune acum cateva ore pentru moment nu exista anti-virus care sa il detecteze a trecut prin Nod 32 ca prin branza un prieten are nod 32 si a trecut pe langa Nod ca trenul in gara reinstaleaza WINDOWSUL SINGURA SOLUTIE PENTRU MOMENT

Răspuns utilizator avertizat
| NickoS a răspuns:

Si vad ca esti tare destept ai dat link-ul intreg sa mai ia si alti virusul (cei care nu stiu dau click pe link si salveaza VIRUSUL ). ====> ATENTIE! nu dati click pe linkul de mai sus este un VIRUS

| DeeDee28 a răspuns:

Buna. Deviruseaza calculatorul cu http://www.malwarebytes.org/. Si eu am avut aceeasi problema cu virusul acesta si l-am devirusat...problema e ca acum mi-e groaza sa intru pe mess pentru ca daca mai trimite o data la toata lista link-ul se poate sa ma injure unii

| M3ntosana a răspuns:

Stiu cum e ca si eu il amlaughinglaughing si ma :@ ca vin d l mai multi din lista d l mine si mi se blc. pc laughinglaughinglaughing am dat restart la pc, l-am scos si din priza laughing si degeaba...nu stiu ce sa mai fac thinking

| bmh93 a răspuns:

Am primit si eu mass-ul si cand dau click...pac il stopeaza Kaspersky Internet Security 2010tongue

| IepurasulBrunet a răspuns:

Mda straight face Si eu la fel.

| selfish lover. a răspuns:

Sterge urmatoarele fisiere :

C:\Windows\mds.sys
C:\Windows\mdt.sys
C:\Windows\winbrd.jpg
C:\Windows\infocard. exe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de ce ai naiba INTRI PE toate porcariile pe care le primesti?
Ia ultimul Malwarebytes' Anti-Malware si dai un full scan...
Data viitoare numai folosi extensiile suspecte cu. exe
este usor sa pui o poza si sa lasi. jpg. exe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrea pe internet, cauta "scanare online Bitdefender". Si fa o scanare. Te va ajuta sa scapi de "intrus".

| babygyrl a răspuns:

Am patit asa ceva mai demult. Si acum am primit massu dar nu l-am deschis si stiu ca multi au patit la fel, ca il trm la toat lista. Nu mai deschideti toate porcariile astea, sunt pline de virusi, credeti-ma.

| psycho_5607 a răspuns:

Http://go.trendmicro.com/free-tools/hijackthis/HiJackThis.exe descarca asta. si apoi sterge fisierele cu infocard la sf. Succes.

| a răspuns:

Si eu am avut asa un virus. reinstaleaza`ti mess`ul ...eu asa am facut si mrege big grin

| iemiliea a răspuns:

Am si eu problema astacrying

| VioStrong a răspuns:

Devirusare manuala:
Stergeti manual urmatoarele fisiere:
C:\Windows\mds.sys
C:\Windows\mdt.sys
C:\Windows\winbrd.jpg
C:\Windows\infocard. exe