| Ady21 a întrebat:

Am reformatat pc-ul, am windows 7. Dar nu am placa de retea instalata (deci nu functioneaza internetul). Cum as putea sa o instalez sau sa rezolv cumva? nu am conexiune la net si nici driver-ul placii de retea.
P.S: Sau unde sa ma uit sa vad cum se numeste driverul?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa apelezi la un calculator sau laptop conectat la internet, pentru a descarca de pe pagina producatorului placii de baza sau a laptopului, dupa caz. Cauti seria ta, alegi sistemul de operare instalat si se vor afisa driverele compatibile. Le pui pe un stick si pe muti ulterior in pc-ul/laptopul tau, dupa care le instalezi. Aida64 te ajuta sa afli detalii despre sistemul tau, inclusiv placa de baza. Pentru laptop, te uiti dupa producator si serie pe carcasa, apoi cauti driverele pe internet.
http://www.aida64.com/downloads

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Asta trebuia sa o faci inainte de a instala windows! Te uiti la producatorul placii de baza, daca ai desktop! Sau la al laptopului, daca ai laptop, chestie elementara!

| Ady21 explică (pentru K0sti):

Ce treaba are placa de reatea cu placa de baza? sunt total diferite...

| K0sti a răspuns (pentru Ady21):

Rusinos sa pui o astfel de intrebare! Placa de retea se gaseste pe placa de baza, iar driverele se gasesc la producatorul placii de baza! Daca ai placa de retea dedicata, pusa pe slot, driverele le gasesti la producatorul placii. TOTDEAUNA la producatori! Ai priceput? Daca nu sa-mi spui sa-ti mai dau copy-paste de cateva ori!

| Ady21 explică (pentru K0sti):

Geniule...lucrurile astea le stiam si eu. Mi-am fost de un "mare" ajutor! Mersi

| K0sti a răspuns (pentru Ady21):

Si atunci de ce ai mai pus intrebarea...geniule?

| Emil2000 a răspuns:

In primul rand tebuie sa vezi ce placa de baza ai. Dupa ce ai identificat placa de baza du-te la un prieten sau vezi tu cum faci (poate ai un laptop) si apoi cauta-ti driverele de la placa de retea si descarca-le, apoi du-te la pc-ul tau si instaleazale. Totul ar trebui sa fie simplu si usor! big grin Fundita?

| Ady21 explică (pentru Emil2000):

Asta stiam si eu...problema e ca nu stiu care e placa de retea..cum se numeste. Cum aflu cum se numeste driverul pentru placa de retea?