| Anonim34231 a întrebat:

Am reinstalat windowsul si am bagat win 10pro.
Problema este ca am 100% la disk, fara am nimic deschis. Ce sa fac?!

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti face upgrade-urile pentru windows si toate programele instalate.
Lasa-l sa-si termine treaba (poate dura chiar multe ore), dupa care (cand 5 minute sta stins "linistit" Led-ul hdd-ului) dezactivezi toate upgrade-urile automate (din windows si cealalte programe instalate).

| Anonim34231 explică (pentru Bula):

Cel mai posibil. o sa astept sa vad.

| RAY a răspuns:

Faceti upgrade la SSD URGENT

| NLS a răspuns:

Te-ai gandit sa te uiti la procese (in Task Manager ) sa vezi ce pune HDD-ul la munca?
Cel mai probabil e ce a amintit Bula, dar asta poti verifica si la Settings - Update and Security - tabul din stanga (Windows Update)

Personal recomand folosirea unui Windows curat, il gasesti pe site-ul oficial.
https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Fie il lasi neactivat (insa nu il vei putea personaliza aproape deloc), fie cumperi ulterior o licenta.

| GPA a răspuns:

Https://m.youtube.com/watch?v=CFk7oHQcYEw

În Run scrie "msconfig". La boot - boot options selectezi numărul maxim de procesoare și închizi.
La services dezactivezi următoarele "superfitch", "Windows update", "Remote registry*, "Optimize drives".

| Anonim34231 explică (pentru GPA):

Nu merge nici din video=ul ala.

| GPA a răspuns (pentru Anonim34231):

Ai făcut setările pe care ți le-am spus în msconfig?
uite, scrie devmgmt.msc în run și caută la Hard drives. Click pe Hard disk și cauți la Policies enable write caching (bifezi opțiunea)
Dezactivează serviciul Windows search "Run" "services.msc" - Windows search.
Deschide cmd și scanează fișierele de sistem "sfc /scannow"
Deschide cmd și scanează disk-ul "chkdsk.exe /f /r"

| doctorandus a răspuns (pentru GPA):

A dezactiva Windows update e sfat de dat la dusmani.

| GPA a răspuns (pentru doctorandus):

Fiind activat își face update. Trebuie activat doar atunci când faci update! Lățimea de bandă din internet se duce către update de Windows și când Windows-ul își face update, o mare parte din resurse sunt alocate acelui update. Asta explică multe cauze în care sistemul răspunde încet iar performanța procesorului urcă spre maxim în Task.
Dimpotrivă, este un sfat foarte util. Îl activează "services.msc" Windows update (enable) și face update-uri, pe urmă îl închide. Se vede că nu-ți optimizezi platforma niciodată.

| doctorandus a răspuns (pentru GPA):

Lol, mosule, mie-mi spui: sunt hacker.

| GPA a răspuns (pentru doctorandus):

Te cred, eu sunt Bogacev.

| doctorandus a răspuns (pentru GPA):

Sunt hacker, nu cracker. De ex. imi compilez singur Lineage OS.

| GPA a răspuns (pentru doctorandus):

Foarte frumos din partea ta, dar chiar nu mă interesează ce faci și cum faci laughing.

| GPA a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este nevoie să-mi spui toate lucrurile astea.

| Csander a răspuns:

Cei de la Microsoft au bagat in Windows 10 un sistem prin care iti monitorizeaza totul la calculator si le trimite lor informatii. Treaba asta se face la un interval de timp si daca te uiti in Task Manager, nu o sa gasesti nimic. E posibil doar sa iti arata ca resursele merg in Windows Defender, dar nu acolo e buba mereu.
Sunt ceva tutoriale pe Google cum sa scapi de treaba asta, ori nu faci update-ul respectiv.
Am avut si eu problema asta si din ceva motiv nu mi se putea face nici update-ul asa ca am luat totul de la ei de pe site si am facut un instal clean la ultima versiune care merge perfect acum.

| Anonim34231 explică:

Am rezolvat pana la urma, este de la Update de la Windows.

| GPA a răspuns (pentru Anonim34231):

Ți-am spus că e de la update! Trebuia dezactivat sau finalizat. Ți-am scris mai sus.

| GrigoreCostinel a răspuns:

Ai verificat specificatiile pc-ului? Daca suporta windows 10?

| Anonim34231 explică (pentru GrigoreCostinel):

Este laptopt, i5 - 7gen, 1050gtx, 4gb placa video. 8gb ram.

| cfrtobias a răspuns (pentru Anonim34231):

Poate e laptop ieftin am vazut la eMAG fara spatiu mult cati gb are?

| GrigoreCostinel a răspuns (pentru Anonim34231):

Daca stii sa spui frecventa?

| GrigoreCostinel a răspuns (pentru Anonim34231):

Si spatiul de pe hard disk

| Anonim34231 explică (pentru cfrtobias):

1tb de stocare, daca asta intrebi

| cfrtobias a răspuns (pentru Anonim34231):

Ciudat cum sa nu arate asa ca ai spatiu ai incercat sa repornesti laptop?

| Anonim34231 explică (pentru cfrtobias):

Da

| Antonio998 a răspuns:

Posibil este vreun virus care, vine cu Windows-ul, daca imi poti spune de unde l ai luat, Ori Hard Disk-ul tau scrie sau citeste ceva de pe un CD, ori Hardisk-ul e invechit, iti recomand sa il schimbi cu un SSD, daca folosesti laptopul la jocuri, pune windows-ul pe SSD, recomandat sa fie de 128gb, sau mai mare, si sa iti cumperi windows-ul. Nu sa il mai piratezi,