| anonim_4396 a întrebat:

Am salvat un wallppaper ca background direct pe desktop, asa se putea salva, direct ca imagine de fundal pe monitor...
Intrebarea mea este daca pot salva cumva aceasta imagine (imi place foarte mult si as vrea sa o pastrez, mi-e teama ca daca schimb imaginea de fundal o pierd... sad )
Se poate "fotografia" imaginea de fundal din calculator in calculator?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

1. click dreapta pe desktop, Properties, Desktop.
2. Acolo trebuie sa fie selectat wallpaper-ul tau. Spre exemplu la mine e Desktop Background, pentru ca e setat din Firefox.
3. Apoi apesi butonul Browse, care te va duce exact in folderul unde se afla acest fisier.
4. click dreapta pe fisier, copy iar apoi paste oriunde vrei.

2 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Da.mai intai dai click dreapta pe desktop, "arrange icons by" si apoi vezi sa nu fie bifata optiunea "show desktop icons".astfel, vor disparea icon-urile de pe desktop... apoi trebuie sa ascunzi bara de jos (presupun ca stii cum...click dreapta pe bara... apoi "properties" si apoi bifezi "auto hide")dupa, apesi tasta "Print Screen Sysrq"...este situata sus, dupa F12... apoi intri in paint, apesi pe Paste (tasta CTRL + V)...si apoi salvezi fisierul in format jpeg...si gata happy

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca vrei sa faci poza la fundal, o faci cu tasta "prt scr" (print screen)... dupa care deschizi un fisier in paint si dai paste (ctrl+v)