| MMBogdan a întrebat:

Am scapat laptopul din pat. Nu s-a stricat nimic la el cu exceptia faptului ca nu mai am windows pe el. Il aprin si imi apare un mesaj care zice ca pe hard disk nu se afla nici un sistem de operare. Este vreo modalitate prin care sa recuperez windowsul sau trebuie sa-l reinstalez?

Răspuns Câştigător
| readdevil a răspuns:

Sistemul tau de operare nu are nimic. HDD ul din laptop este conectat asemanator cu un HDD de calculator unitate + monitor. Din cauza socului HDD ul poate fi deconectat in cel mai bun caz. Se poate sa se fi si stricat dar de la o distanta mica nu ar trebuo sa fie asta. Daca nu te pricepi sa il desfaci tu si sa vezi ce s-a intamplat iti recomand sa il duci la service(sau il duci la garantie daca mai este valabila si le spui alora ca s-a stricat brusc). Personal nu sunt de acord cu dusul la service pentru ca e o banalitate care se poate rezolva usor de tot dar decat sa risti mai bine il duci acolo. Daca te-am ajutat fundita happy oh si daca mai ai intrebari sau nu am fost eu destul de explicit pot sa ma intrebi orice.

| MMBogdan explică (pentru readdevil):

Daca il am in garantie trebuie sa il duc la aceiasi sucursala de unde am cumparat laptopul?

12 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

S-o fi stricat Hard discul. Du-l la un service sa ti-l schimbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi Windows-ul pentru ca prin soc nu se sterge ceva din laptop.
In urma socului ori s-a miscat cablul si nu mai face bine conexiunea la hard or s-a bulit hardul. Adica s-a stricat.
Hard Disk-ul(HDD) este un disk dur, pe care poti scrie, sterge si rescrie de anumite ori. Ce se afla in Hard Disk? Dupa cum spune, se afla un disk ca un cd de muzica dar mult mai dur, pe care se scrie cu ajutorul unui laser care se misca, se ridica si coboarapentru a scrie si citi. La fel ca la discurile de pick-up.
Prin soc, acel platan care se misca mereu, a zgariat sau poate chiar a spart discul. Caz in care va trebui schimbat tot Hard Discul.
Daca ai norocul sa se fi miscat doar cablul care intra in hard, atunci este bine, dar in cazul in care hardul a capatat un Bad fizic, adica s-a spart, atunci trebuie schimbat.
Incearca sa bagi un nou Windows dar daca intampini erori gen „ nu s-a gasit unitate....bla bla" atunci sigur ori cablul ori hardul stricat.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Au aparut hard disk-uri cu laser?

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Dar cu ce sunt scrise? Cu ac?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, ca de aia i se mai spune si suport magnetic...ca sunt scrise cu ac! Ia vezi Goagale ce zice...ca sa nu mai spui prostioare, ca te mai cred si altii!
http://www.epasystems.ro/hard-disk-uri/

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Magnetic am vrut sa spun si eu. Nu imi gasesc cuvintele imediat. Am destule pe freza si eu. laughing Da, acel ac magnetic poate sparge disk-ul, asta am vrut sa zic. Merci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Ia spune-mi sunt probleme cu cate-ul? Ai probleme cu site-ul TPU? E numai la mine?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Asta voiam sa te intreb si eu! Au facut o porcarie cu site-ul...sunt pagini care isi dau refresh la nesfarsit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Cred ca e din scriptul reclamelor. Le-am scris, mi s-a dat si adresa de mail sa le trimit video ca nu stiau mai precis ce probleme sunt. Dar cum ei isi ia liber sambata si duminica....multi vor pleca. In sfarsit, ca sa linistesc acel refresh dau pe x. Insa nu intotdeauan pot raspunde dupa ce s-a linistit. Scripturile sunt aiurea cred.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce e, da e o prostie agasanta! Sa puna mana sa-si rezolve beleaua! Problema e ca face numai pe Chrome, cel putin la mine! Pe Mozilla, nu!

| andreiqq112 a răspuns:

Pe scurt ai pierdut datele si poti incerca sapui windowsul din nou sau sa sa schimbi HDD