| anonim_4396 a întrebat:

AM scos procesorul din unitatea de la PC, sa-l curat de praf. Am vazut ca avea o pasta albastra uscata, ca o vopsea, dar n-am stiut ca e importanta si am curatat din aia fara sa vreau in timp ce-l curatam de praf. Acum abia imi mai merge calculatorul, merge 2 minute, apoi  moare. E din cauza ca i-a picat din vopseaua aia albastra? Ce pot sa ii fac in conditiile astea?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| baba a răspuns:

Da, e din cauza "vopselei". Se găseşte în magazinele de calculatoare şi trebuie aplicată cu grijă. Îţi pot recomanda un service de calculatoare bun unde rezolvi asta.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Acea pasta e ffff importanta ...trebuie reaplicata... eu te sfatuiesc sa iei unitatea si asa cum e sa il duci la cineva care se pricepe... si eu am patit la fel... insa un pic mai grav... s-a ars... si asta pentru ca am lasat pe cineva sa umble care zicea ca se pricepe insa nu era asa... a trebuit sa schimb piese majore din cauza omului respectiv... si pana la urma am ajuns la concluzia ca trebuie sa cumpar alt calc... una din acele piese schimbate a fost procesorul... asa ca mai bine du-te cu el la cei avizati si cei ce cunosc meseria asta bine pentru a reaplica acea pasta... bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Procesorul e ars daca merge putin si moare, unu dintre milioanele de tranzistori care il compun e f***t.Crede-ma ca acum as vrea sa nu am dreptate dar am patit-o si eu...sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Procesorul e d vina iti spun eu prietene ca deja am patit-o

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pasta termoconductoare costa 10 lei dar inainte sa o pui stergeo pe aia veche.