| Stefxn a întrebat:

Am si eu nevoie de o parere despre un sistem desktop pc pentru gaming din componente: http://www.mediadot.ro/wishlist/33777/

Ma intereseaza daca piesele sunt compatibile, daca sursa e destul de buna(din cate am inteles poate suporta pana pe la 470w si procesorul poate duce), daca placa de baza este destul de buna si ce rezolutie este cea mai compatibila la monitor pentru acest sistem.

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Alege o placa de baza ATX, nu micro ATX cum ai ales.
Placa de baza suporta memorii cu frecvente de 1066 si 1033 ai ales o memorie ce are 1600 MHz.
Mai bine pui doua memorii de 4 in loc de una de 8GB.
Cum a spus SonicAndrei spun si eu, sa pui un hard de 1 TB si care sa aiba buffer de 64.
Vezi si cu sursa ce faci, poate alegi alta.
Daca nu iti ajung banii poti cumpara componentele pe rand.Nu trebuie sa te grabesti.

6 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

-Trebuie o sursă mai mare (de ex. de 600 W). Dacă sursa e prea mare nu-i problemă, e problemă dacă e prea mică).
-Placa de bază e bună, dar mai bine găsește una mai bună (tot Socket AM3+).
-De ce nu pui un HDD de 1 TB? Și eu aș pune altul cu Buffer 64 MB.

De ce nu-l faci de la Intend (asta doar dacă ești în Cluj)?

| Gabi05 a răspuns:

Nu e echilibrat mai deloc
Lasa bugetul care il ai pentru pc.

Nu lua hard de 64mb buffer ca vei vedea doar diferenta de marketing, atunci diferenta 0.
Unul de 16mb face exact acelasi lucru ca cel de 32 si 64.

Uite cum vad eu configuratia in 2500lei
fx6300
hd7870 mai buna cu 10-15% ca gtx660(la placa video trebuie pus accentul pentru fps mai mult)
4gb ram
carcasa mare si ventilata
sursa de calitate
hdd 500gb
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718774/

+asamblare
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Dar specifica ce rezolutie are monitorul tau, pentru ca daca e hd ready atunci accentul cade pe procesor.

| LiviuAlexoiu a răspuns (pentru Gabi05):

+1
Mereu esti la fel de bun? ^^

| Gabi05 a răspuns (pentru LiviuAlexoiu):

Ai observat ca mai pe la orice configuratii pc gaming iau funda? Daca da, atunci da sunt mereu la fel de bun.

| Gabitzu246 a răspuns:

Renunta la unitatea optica si ia-ti o placa video mai buna, si iti trebuie placa de baza atx, si de asemenea ai grija si la sursa.

| Stefxn explică:

Multumesc de raspunsuri am facut schimbari importante.