| BlackAngel_4000 a întrebat:

M-am hotarat sa-mi fac un PC gaming si mi-am ales placa de baza. procesorul. placa video si memoria ram.din cate am vazut sunt compatibile intre ele.dar cum nu ma pricep prea bina as avea nevoie de sfatul unu expert:D sa vad daca sunt cu adevarat compatibile le-am salvat ca wishlist pe un site de componente pc: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/578436/

4 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Sa stii ca acel CPU nu este foarte stralucit. Mai bine mergi pe un Phenom II x4 sau i3 3220.
Ce buget ai?
Carcasa sursa si HDD ai? Daca da, da mai multe detalii despre ele.
Ce monitor ai?

| BlackAngel_4000 explică (pentru IulianP):

Deci as vrea ca procesorul sa fie maxim 500 lei. buget de 1200lei,, carcasa am sursa de 400w si hdd de 250gb(stiu ca nu-i prea mare hddu dar n-am nevoie de mai mult) monitor LG 1440x900big grin si de ce in X4 cu 3.4 ghz ar fi mai bun ca asta de 3.6 tongue?

| BlackAngel_4000 explică (pentru IulianP):

Daca te rog frumos nu-mi dai id tau de messinger sa ma lamuresi un picbig grinbig grinbig grinbig grinD: de procesor sau de faptul ca placa video cere pCI EXPRESS 2.0 si placa aia de baza are Simplutongue scuze dar nu am prea pricep.

| IulianP a răspuns (pentru BlackAngel_4000):

Pentru ca la un CPU nu conteaza doar frecventa ci si arhitectura pe care este construit, iar acel FX 4100 chiar daca este de generatie mai noua este mai slab decat un Phenom II.