| Bobby711 a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor am un cablu de net conectat la pc si acum cateva zile am cumparat si un laptop. Cum fac setarile la laptop sa mearga netu? Am conectat cablul am incercat si eu cum am putut sa fac netul ca mearga asta fiind prima data cand fac asa ceva si nu se conecteaza imi da o eroare 651 am folosit si username-ul si parola care o folosesc pe pc si nimic. Help please.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu poti folosind acelasi cablu sa conectezi 2 calculatoare din cauza ca la conectarea la retea, adresa MAC a PC-ul tau este inregistrata la cel care iti asigura serviciul de internet.
Poti numai daca copiezi adresa MAC a PC-ului tau si o treci la laptop.
Sterge conexiunea la NET pe care ai facut-o pe laptop si urmeaza pasii de aici cu cablul bagat in PC:
http://www.ehow.com/how_7334447_copy-mac-addresses-other-computers.html

| Bobby711 explică (pentru horia2012):

Multumesc pentru ajutor

| horia2012 a răspuns (pentru Bobby711):

Cu placere.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

În cazul tău nu poți să te conectezi cu doua sau mai multe calculatoare la net folosind un simplu spliter, deoarece datorită tpuilui de conexiune(cu user și parolă) ve fii înregistreat pe serverul de DHCP exclusiv cu un singur MAC, iar ca să se asigure că nimeni altcineva nu se va conecta fraudulos pe userul și parola ta, accesul altor adrese MAC altele decât cea care este deja conectată nu va fi permis.
Totuși este o soluție, și anume un router broadband(costă până în 50 ron) ce va avea rolul de server DHCP(orice router este un server de fapt) și și de spliter Ethernet.Configurând acest router cu userul și parola ta de net, setând pe „always conected" și utilizând protocolul PPPoE vei putea conecta simultan 2 sau mai multe calculatoare la internet.Succes

| Shagrath19 a răspuns:

Daca vrei asa trebuie sa ai router, asa vei putea sa te conectezi si la telefon si la laptop, pc, tableta...