| cristinuca05 a întrebat:

Am si eu o intrebare.am primit in posta o cartela de la vodafone. eu am telefonul cumparat de la orange si cartela mea la fel. dar am incercat sa pun cartela asta de la vodafone pe telefonul meu si nu merge...de ce? scrie sa introduc o cartela SIM adecvata...stiti cunva de cehappy?

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Cei de la Orange codeaza telefoanele pentru a nu putea fi folosite in alta retea. Pot fi decodate la un centru de reparatii.

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ai telefonul codat pe orange. Îţi merge doar reţeaua orange. În cazul în care vrei să schimbi operatorul va trebui fie să-ţi decodezi telefonul, fie să îţi cumperi un alt telefon necodat.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Telefonul trebuie decodat.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pentru ca telefonul l'ai cumparat de la orange pe abonament banuiesc si e codat sa accepte doar cartele de la orange happy

| georgiana a răspuns:

Ca sa-l decodezi dai in jur de 30-40 de lei.

| mariuss a răspuns:

Fiindca telefonul e codat pe Orange.Merg doar cartele Orange in el.Singura solutie sa il faci sa mearga si pe alte retele este sa te duci la un service gsm si sa il decodezi.

| OvIaTaNeBuNa a răspuns:

Pentru ca e codat pe orange si trebuie sa pui doar cartele orange.

| joy008 a răspuns:

Pentru ca ai telefonul blocat pe Orange. Trebuie sa il deblochezi.