| IulianRusu a întrebat:

Am și eu o întrebare am un laptop și are M2 SSD SATA 2280 512gb.
Mi-am dat comanda de un M2 SSR NVMe 2280 1tb.
O sa meargă sau trebuie SATA?

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă slotul de pe placă este SATA, trebuie să dai retur pentru că nvme are alta configurație de pini.

| NLS a răspuns:

1) Ce model e laptopul?
Indiferent ce model de stocare ai acum in el, trebuie sa gasesti daca are un singur slot M.2 sau doua.
daca slotul/sloturile M.2 au interfata SATA, NVMe sau mixta (adica un slot suporta atat SATA cat si NVMe )

2) Doresti sa inlocuiesti SSD-ul existent de 512GB cu cel comandat, sau vrei sa le ai pe amandoua?

3) daca laptopul e mai nou (din ultimii 2-3 ani),
85-90% are slot M.2 mixt, ce suporta atat SATA cat si NVMe.

Cert e ca daca ai un laptop mai vechi ce are sloturi M.2 cu interfata dedicata (fie SATA, fie NVMe), ai nevoie de exact acel tip de interfata, altfel nu va functiona.

| IulianRusu explică (pentru NLS):

Are în el un SSD M2 sata de 512gb
Dar in afara de asta mai are un loc in afara tot pentru SSD M2 sata
Dar acesta care am dat comanda e tot SSD M2 Dar e NVMe
Dar pe căpăcel ala scriee SSD M2 sata
Eu vreau sa știu dacă o sa primească NVMe

| IulianRusu explică (pentru NLS):

MEDION® AKOYA E15302 laptop | AMD Ryzen 5 3500U | Windows 10 Home (mod S) | Vega 8 | 15, 6" Full HD | 8 GB RAM | SSD de 512 GB (recondiționat)
Asta e tot despre el

| NLS a răspuns (pentru IulianRusu):

Modelul exact al laptopului?

Cum spuneam, 90% daca e mai nou de 2 ani, si a avut un pret mediu (~3000 RON), ARE sau AR TREBUI sa aiba sloturi mixte care suporta atat interfata SATA cat si NVMe.

Cele mai vechi suportau un anumit tip de interfata M.2 ( fie SATA, fie NVMe), si daca acesta e cazul laptopului tau, nu va merge, va trebui trimis inapoi.

De aceea trebuie sa te uiti in specificatiile detaliate de pe pagina producatorului laptopului, sau in manualul acestuia, la rubrica Stocare.
(Ti-am cerut modelul, ca sa ma uit eu.)

| IulianRusu explică (pentru NLS):

Da cum pot lua legătura pe alt site
Viber Instagram Facebook WhatsApp

| NLS a răspuns (pentru IulianRusu):

Pentru acest model nu am gasit nici o informatie clara care sa ateste ca are slot mixt sau doar SATA.

Insa de exemplu, modelul E3216 a suportat doar SSD-uri M.2 cu interfata SATA.

https://community.medion.com/t5/Notebook-Netbook/SSD-M2-Einbauen/td-p/57368

Acest lucru nu e foarte relevant, pentru ca intre ele sunt vreo 2-3 ani diferenta (gama de pret e asemanatoare).

Ramane de vazut daca ti-l vede cand il montezi,
in caz contrar, il trimiti frumos inapoi, si cumperi/ceri sa iti trimita in loc un M.2, dar cu interfata SATA.

Il recunosti dupa viteza
(cele SATA au in jur de 550-580MB/s la scriere si citire)
iar cele NVMe in jur de 1500-2000 MB/s
(sau mai mult, in functie de generatie)

Totodata, cele SATA au 2 fante in zona contactelor (B&M keyed)

iar cele NVMe au o singura fanta (M keyed)

https://imgur.com/undefined

Sau desfaci capacul sub care se introduce al doilea SSD ( din cate am vazut, exista capac, insa doar pentru al doilea)
si te uiti pe PCB, daca nu cumva are inscriptionat pe langa termenul "NVMe".

EDIT:
prin diferitele review-uri gasite pe net, peste tot aceeasi poveste, ca vine cu 2 sloturi M.2, dintre care unul e ocupat cu o placa cu interfata SATA.
Deci exista sanse sa nu cunoasca decat M.2 SATA.
Cel mai bine, asteapta sa testezi, lucreaza usor cu placa, nu lua tipla de pe ea daca are... sa o poti trimite inapoi daca e cazul.

| IulianRusu explică (pentru NLS):

Bine mulțumesc pentru ajutor o zi buna

| zilog a răspuns:

Exista adaptoare

| CIaudiu a răspuns:

Depinde placa de baza cate sloturi m2 suporta. Ar trebui sa poti pune doua. Nu prea am vazut placi de baza cu doar un slot m2, poate la cele vechi.