| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Cate tipuri de ssd m2 exista? https://www.pcgarage.ro/......i-m2-2280/
acesta intra intr-o placa de baza care are NGFF (M.2)?
Am vazut ca mai sunt si m2 nvme
Daca puteti sa-mi explicati si mie cate tipuri de m.2 sunt si fiecare in ce port m2 intra

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Sunt mai multe tipuri bazate pe diverse criterii, lungime, pini etv:
http://en.wikipedia.org/wiki/M.2
http://www.youtube.com/watch?v=t--MTOHQEMs
si mai explicativ sa-ti combine tot:
http://www.youtube.com/watch?v=SP0Brsc0dMY

| RAY a răspuns:

M2 este un ssd tip =cum sa isi explic arata ca o placuta de memorie ram, sata 3 ssd =arata ca un hard normal dar nu e mecanic, nvme = este ceva recent, de o tehnologie mai noua = de exemplu Samsung 960 pro = o viteza superioara altor generati

https://www.google.com/......ps?/search

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce este NVMe?
NVMe vs. M.2 vs. SATA
Samsung 960 Pro este cea mai rapidă unitate NVMe de pe piață... până când modelul 970 Pro îl înlocuiește.
În primul rând, o notă rapidă despre SSD-uri - sunt rapide. Atât de repede în fapt, factorul lor limitator nu este hardware-ul propriu, ci mai degrabă conexiunea SATA III utilizată în mod tradițional de hard disk-uri. Introduceți NVMe. Stand pentru "Express Non-volatile Express", NVMe este un standard deschis dezvoltat pentru a permite SSD-urilor moderne să funcționeze la vitezele de citire / scriere pe care memoria lor flash este capabilă. În esență, permite ca memoria flash să funcționeze ca SSD direct prin interfața PCIe, în loc să treacă prin SATA și să fie limitată de vitezele mai slabe ale SATA. Altfel, este o descriere a autobuzului utilizat de component pentru a comunica cu PC-ul, nu un nou tip de memorie flash. De asemenea, nu are legătură cu factorul de formă, motiv pentru care drive-urile NVMe pot să vină atât în ​​factorii de formă M.2, cât și în PCIe. Cu ambii factori de formă, componenta se conectează electric la PC prin intermediul PCIe, mai degrabă decât SATA.

Sunt toate driverele M.2 NVMe?
Nu. Amintiți-vă, M.2 este doar factorul de formă. Unitățile M.2 pot veni în versiuni SATA (precum modelul Crucial MX500 M.2 de exemplu) și versiuni NVMe (cum ar fi Samsung 970 Pro), care descriu magistrala pe care o folosesc pentru a comunica electric cu celelalte componente PC. Driverele SSD M.2 SSD și SSD-urile SATA de 2, 5 "funcționează de fapt la specificații aproape identice. NVMe M.2, pe de altă parte, cu siguranță nu, așa cum am de gând să discutăm.

Cum se compara viteza NVM cu SATA?
Plăcile de bază moderne folosesc SATA III care depășește maxim 600MB / s (sau 300MB / s pentru SATA II, caz în care este timpul să faceți upgrade). Prin această conexiune, majoritatea SSD-urilor vor oferi viteze de citire / scriere în vecinătatea a 530/500 MB / s. Pentru comparație, o unitate SATA de 7200 RPM gestionează aproximativ 100MB / s în funcție de vârstă, starea și nivelul de fragmentare. Unitățile NVMe oferă, pe de altă parte, viteze de scriere de până la 3500 MB / s. Asta e 7x peste SSD-urile SATA!

Deci, ce opțiune este cea mai bună pentru dvs? Ei bine, având în vedere beneficiile de viteză ale unităților NVMe, ele merită cu siguranță o privire dacă prețul mai mare funcționează pentru bugetul dvs., mai ales dacă aplicația dvs. este hard disk intensivă sau necesită citirea / scrierea unui hard disk constant. Dar, dacă munca obișnuită la biroul de acasă sau jocurile ușoare este mai mult obiectivul dvs., stările standard SATA solide vor fi probabil mult mai rapide. Ca întotdeauna, suntem disponibili pentru a vă ajuta și a vă îndruma în direcția cea bună prin telefon la 804-419-0900 sau prin e-mail la vmsales [at] velocitymicro [dot] com.

| GPA a răspuns:

M.2 reprezintă factorul de formă al memorie de stocare.

m.2 SSD-urile SATA nu sunt de fapt alegerea cea mai populară.

pCIe NVMe SSD

Pentru comparație între M.2 SATA SSD vs M.2 PCI Express (PCIe) SSD, PCI Express este mai mult ca un SSD SATA. Un M.2 PCI Express SSD lasă în urmă un SSD M.2 SATA. Lățimea de bandă teoretică PCI Express este de 20Gb / s la SATA III care este limitată la 6Gb / s.

Dispozitivele PCIe pot suporta benzile 1x, 4x, 8x sau 16x. deoarece PCI Express 3.0 are o viteză de transfer eficientă de 985 MB / s până la 15gbps. Cu toate acestea, atunci când utilizezi M.2 pentru un PCIe SSD, tot ceea ce se obține este între benzile 2x și x4, ceea ce înseamnă o viteză maximă de transfer mai apropiată de 3, 94 GB / s.

PCIe permite o viteză mai mare de transfer, dar dacă nu este pentru transferuri de fișiere masive, nu vei observa o mare diferență. Ceea ce vei observa, totuși, este diferența de preț. PCIe SSD-urile sunt relativ mai scumpe decât SATA.

Ce este NVMe?

nVMe sau Express Non-volatile Express este un protocol de comandă de înaltă performanță. Este construit în mod expres de la bază pentru a răspunde la SSD-urile bazate pe NAND Flash. Oferă o viteză mai mare de transfer, o latenta redusă și un consum redus de energie în comparație cu SSD-urile SATA.

NVMe nu este o interfață de conexiune fizică, cum ar fi SATA sau PCIe. nVMe rulează pe partea de sus a SSD-urilor PCIe, cum ar fi SSD-urile M.2 sau PCI-Express, îmbunătățind performanța cu până la 5 ori mai mare decât cel al SATA.

| RAY a răspuns (pentru GPA):

Practic viteza unui ssd va ajunge la un moment cu viteza memoriei ram
A typical DRAM has a transfer rate of approximately 2-20GB/s, whereas typical SSDs have a transfer rate of 50MB-200MB/s. So it's one to two orders of magnitude slower.