| Gnicu a întrebat:

ce e ala troian backdoor? mai exact ce face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un virus folosit pentru a fura date personale, a modifica sau şterge fişiere din calculator, a spiona activitatea utilizatorului la computer etc.
Este greu de detectat, întotdeauna pare să revină după ce crezi că ai rezolvat problema (de aici şi numele "backdoor", că întotdeauna mai are o "portiţă" de intrare), se mai numeşte şi RAT (Remote Access Trojan).
Dacă ai aşa ceva în comp, soluţia este să te deconectezi de la net, să formatezi calculatorul şi să reinstalezi windowsul.

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Citeste asta:
http://hackerboys.myforum.ro/-vp4.html
Sigur o sa te lamureasca daca ai ceva cunostinte vis a vis de un OS. :)

| yomanu a răspuns:

Este o aplicatie creata pentru a fura date dintr-un calculator, pentru a spiona, uneori pentru a obtine control total asupra unui calculator. Ea este de obicei formata din doua componente : client si server. Serverul este aplicatia care va trebui instalata pe calculatorul victimei, componenta care va prelucra datele, iar clientul este aplicatia care va trimite comenzi catre server, va spune ce anume sa faca serverul.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Iti strica tot pc-ul
numele spune totwinking
daca vrei iti dau unul sa vezi ce fain estewinking

| florinmarius a răspuns:

Este un virus si inca unul destul de periculos daca te-a avertizat antivirusul inseamna ca la si sters dar daca l-ai luat si a apucat sa faca porcarii prin pc-ul tu adica restartari ingreunare pagini web pe care tu nu le accesezi disparitia walpaperului atunci antivirusul bagat dupa un timp nu mai este eficient decat o formatare a partitiei cu windows

| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll a răspuns:

Este o aplicatie creata pentru a fura date dintr-un calculator, pentru a spiona, uneori pentru a obtine control total asupra pc victimei