| Culcat2u a întrebat:

Am și eu o întrebare.Cum pot pune la o trotineta mai multe baterii pentru o putere mai mare.Gen ce trebuie sa țin cont?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa tii cont ca nu poti pune mai multe baterii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pune mi multe baterii, tocmai pentru ca este limitata la acea putere.

| gabicoo a răspuns:

Puneți ataș și montează o baterie de tractor. Va zbura ca racheta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, greutatea rezultată din montarea bateriilor anulează puterea câștigată. În al doilea rând, o putere mult prea mare riscă să nu o mai poți controla corespunzător.
Dar, nu în ultimul rând, a monta ceva în plus pe trotinetă, trebuie să îi faci o echilibrare perfectă, să întărești cadrul și eventual roți noi care să suporte o greutate suplimentară.
Există oferte de scutere? electrice. Caută și cumpără un scuter electric cu o putere care să te mulțumească.

| Korkodeln a răspuns:

Puterea nu e data de baterii, ci de motor si de sistemul de control al motorului (unele trotinete au motoare mai puternice, dar limitate in software).

Daca pui mai multe baterii ai de ales, dar una tot se va intampla:

1) Le pui in serie cu bateria existenta, supravoltezi motorul si/sau controlerul si se ard si/sau iau foc bateriile cand intra in scurt.

2) Le pui in paralel, daca nu au exact aceeasi tensiune iau foc pe loc, daca au, iau foc mai tarziu cand incerci sa le incarci ca nu ai controlerul de incarcare calibrat pentru noua capacitate.