| danutzvv a întrebat:

Am si eu o intrebare big grin. Daca voi conecta un modem de la rds [ huawei] la un laptop, pot crea o conexiune ad-hoc pe acel laptop ca sa trimit spre alt laptop internetul? Practic sa conectez 2 laptopuri la acelasi modem. Daca nu, va rog spuneti daca exista si alta metoda. [ momentan nu detin modeml, pentru ca daca il aveam incercam]

2 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Modemurile Huawei nu cred ca le poti cnecta la un router prin cablu dsl.
Sti cum ai mai putea? din cate stiu eu tu il conectezi prin usb la laptop. Deci mufa pentru cablu de net (dsl) e libera. De acolo poti trage un cablu in calculatoru prietenului si faceti conexiune intre ele. ( nu am probat deci nu stiu. Dar din conexiune cred ca poti lua net) sau posibil sa nu mearga decat la un singur pc.

Posibil ca routerele wireless sa aiba suport pentru astea.

| greenmile00 a răspuns:

Pai poti, dar numai daca faci o retea practic cu cele laptopuri, ceea ce e imposibil, ca modemul de la rds se conecteaza cu laptopul prin placa de retea, iar laptopul are o singura placa de retea. iti trebuie ori un rooter ori un switch. Preferabil rooter.