| unicredcasuntmic a întrebat:

Am o intrebare. Am un laptop care dispune de conexiune Wi-Fi si un PC care nu are aceasta disponiilitate. Pot folosi laptop-ul pe post de router, adica daca as conecta un cablu LAN din laptop in PC, ar merge internetul si pe PC? Multumesc!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Teoretic ar merge, dacă partajezi conexiunea de internet, dar practic mă cam înșel deoarece asta ar presupune captarea de semnal prin wifi, și distribuirea acestuia prin cablu ethernet, chestie ce presupune o placă de rețea dual, ceea ce nu cred că are laptop-ul tău.
În locul tău aș achiziționa un router, chiar de e el și pe cablu(non wifi) că e SH undeva la 20-30 lei, sau unul wifi low-cost e undeva la 50 lei, și aș avea și net la pc și la laptop/telefon(wifi)

| unicredcasuntmic explică (pentru DeyCj):

Am un router dar este la o distanta foarte mare si imi puneam problema ca nu ajunge cablul LAN din router in PC.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti o placa de retea: http://www.worldnet.ro/......apter.html
Ieftina si buna

| itsoft a răspuns:

Nu ai cum.

| octav005 a răspuns:

Pai mai bine iti cumperi un router. si ai internet pe ambele.
poti avea pe laptop net prin wi-fi si pe pc un cablu Lan de la router la PC

| florinmuresan91 a răspuns:

Incearca cu virtual router sa conectify amandoua fac aceiasi treaba dar unul e gratis unul trial si o sa il poti folosi sa iti faci laptopul un router dar tot nu vei avea net si la pc

| Tehnik a răspuns:

Merge.
Prin ICS adica Internet Connection Sharing

https://www.youtube.com/watch?v=ifDyMaWC0Mk