| gge95 a întrebat:

Cum pot conecta un laptop si un PC la internet prin acelasi modem? Eu detin un modem MT 882 de la Romtelecom(Click Net), pe ghidul utilizatorului imi arata ca mufa de USB al modemului vine la laptop iar mufa ethernet la PC. Cand am pus cele doua mufe unde trebuiau, internetul mi se conecta doar la un dintre cele doua (laptop/PC) si cand incercam sa il conectez la celalalt nu mergea. Nu stiu ce trebuie de facut ca sa imi mearga amandoua deodata.Va rog frumos sa ma ajutati in aceasta problema! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Swich la internet ar echivala cu un triplu stecher, unde toate compurile conectate la el lucreaza si imparte acelasi ip de internet lucru greoi, imagineaza-ti ca pe o strada pe toti i-ar chema ionescu cum se descurca compurile care trimit si primesc pachete de date pe internet? pe cand un router le da si numar la casa. Acesta are un microprocesor ce aloca tuturor iesirilor pentru compurile conectate indentitate proprie adica le aloca un ip static(personal) si acesta este cea mai optima si buna solutie.Deci foloseste router-ul ca distribuitor de net in casa ta.Succes.Asa cere la magazin ROUTER.

| gge95 explică (pentru traveler):

Multumesc! Dar oare va merge la modemul de la click net?

| traveler a răspuns (pentru gge95):

Depinde de tipul modemului, este preferabil niciodata sa nu iei modem cu iesire usb deoarece NU mai poti ruta internetul.O solutie a r fi inca o placa in comp si prin ea sa distribui net insa este f greoaie si compul trebuie sa mearga permanent pentru ca celelalte sa aiba net(el devine server).DA merge pe tipul tau mufa (net) o introduci in in router si net iei din router pe oricare din cele 4 iesiri cu ip individuale cu cable cu mufe la ambele capere (rj45)Succes

| gge95 explică (pentru traveler):

Multumesc! Are ceva daca am la modem doua mufe (1USB si 1Ethernet)? Se poate conecta numai la mufa de ethernet si sa mearga?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Leptopul ar trebui sa aiba un dispozitiv care detecteaza routerul (wifi). Daca nu-l are atunci nu merge doar introducand cablul ehternet si faci rost de altul care merge la PC sa mearga si el la internet.

| traveler a răspuns:

Intre mufa de internet(nu usb) pune un router si acesta iti va asigura iesirea spre 4 calculatoare.Este relativ ieftin si merge mult mai bine decat prin usb te asigur.Succes

| gge95 explică (pentru traveler):

Ce fel de router... switch?

| traveler a răspuns:

Viteza este mult mai buna pe ethernet.

| gge95 explică (pentru traveler):

Aaa! deci nu are nimica daca mai am o mufa USB? Te rog frumos sa imi zici daca e bun routerul asta Router TP-LINK TL-R402M, te rog...

| traveler a răspuns (pentru gge95):

Este f bun.

| gge95 explică (pentru traveler):

Multumes! Multumesc din suflet!