| maria1417 a întrebat:

Am si eu o intrebare ...de ce se strica hardisk-ul? adica mie odata mi-l vedea, odata nu mi-l vedea.si cand cautam defectiuni ale lui mi-a ajuns in primii 20gb la vreo 20 de probleme deci era clar stricat. dar nu stiu de ce sa se fi stricat ca il aveam doar de doi ani.nu l-am supus la socuri sau alte lovituri ca sa zc ca asta ar fi un motiv

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Sunt diverse motive:
- calitatea slaba (no-name, fir, e de 2lei)
- temperatura ridicata (praf, ventilatoare stricate, supra'solicitare)
- socuri termice (frig-cald-frig)
- pozitia neverticala a PC-=ului (se invarte in plan inclinat, se strica in timp)
- uzura in timp (nimic nu tine 10 ani)
Bafta

| maria1417 explică:

Sa fi fost din cauza ca am avut ventilatorul de la sursa stricat? mergea foartea greu... abia azi l-am schimbat

Răspuns utilizator avertizat