| Rêveur a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul. Merge perfect pana cand intru intr-un joc sau ceva mai complicat, dupa mi se restarteaza singur ca nebunu si imi apare o eroare numita "CPU over temperture error!". Stie cineva care-ar fi problema? big grin

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Procesorul depaseste temparatura la care poate functiona in siguranta, si ca sa nu se arda se stinge/restarteaza.
Porblema este ca ai un calculator slab si in loc sa accepti situatia si sa te joci poate calculatorul, il crezi mare scula si il fortezi.
Avantaje: nimic, oricum nu poti sa te joci ca se restarteaza.
Dezavantaje: risti sa arzi componente si ramai si fara asta.
Bafta

| Rêveur explică (pentru CataC):

Nu e slab frate, e destul de bun. Si ce pot sa fac ca sa nu se mai incalzeasca? Sa cumpar un ventilator?thinking

| CataC a răspuns (pentru Rêveur):

Deci smechere CPU ala e procesoru, crede-ma, si se supra incalzeste.
Curata-l de praf, pune-i cooler, vezi ce ajuta. daca e laptop ia'l cooler extern poate merge asa.
Oricum e si de la fortat daca face doar cand il fortezi.
Bafta

3 răspunsuri:
| SantaAndrei a răspuns:

Se incinge prea tare procesorul.

Schimbi cooler-ul de la procesor cu unul mai puternic, si cumperi un tub de pasta termica si o pui odata cu noul cooler. Eu asa am facut, si nu am mai avut probleme, doar ca atunci cand te duci la magazin sa il iei sa te uiti pe cartea placii de baza sa vezi tipul de CPU sa stii ce fel de cooler ceri.