| DuDy002 a întrebat:

Am si eu o problema cu rezolutia si nu inteleg de ce se vede asa prost cand o dau pe mare.Sunt instalate recent si driverele.Sa raspunda doar cine stie.Dau funda!

Rezolutia se vede foarte clar. 1600x900

http://i77.photobucket.com/albums/j60/Alin_Udristioiu/Ne w%20Bitmap%20Image_zpsgrqvu7bm.png

Aici aveti o poza

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E laptop? - probabil ca da.
Din imagine, presupun ca 1600 x 900 e rezolutia maxima a laptopului.

Imaginea pe care o arati pe
photobucket la mine pe monitor se vede perfect.

Pe ce rezolutie nu se vede clar? pe 1600 x 900? - din moent ce in acea imagine scrie ca 1600 x 900 e rezolutia "recommended", inseamna ca aceea e rezolutia maxima a monitorului laptopului si numai pe acea rezolutie de 1600 x 900 se vede cel mai clar. Daca reusesti sa pui o rezolutie mai mare - posibil sa se poata si lucrul asta, numarul de pixeli ai rezolutiei mari e mai mare decat numarul de pixeli reali ai ecranului si atunci nu se poate face decat o aproximare pixelilor dati de placa video pe ecran. Practic mai multi pixeli de imagine trebuie afisati pe un numar mai mic de pixeli cat are monitorul si nu se pot potrivi sa se vada toti corect, deci e foarte normal sa se vada neclar.

Nu am inteles ce model de laptop e, ce rezolutie reala are monitorul laptopului, ce rezolutii se vad clar si ce rezolutii nu se vad clar, ce rezolutii pot fi setate din windows, daca e laptop si e conectat si un monitor exterior de alta rezolutie decat cea a ecranului laptopului.

In mod firesc, cea mai clara imagine se obtine setand rezolutia din windows, deci cea data de placa video, egala cu rezolutia reala a ecranului - numai atunci, fiecarui pixel (punct) trimis de placa video ii corespunde un punct pe ecran.
Daca rezolutia din windows e mai mica decat a ecranului, atunci un punct din imagine e repartizat pe mai multe puncte de ecran, iar daca rezolutia din windows e mai mare decat cea a ecranului, atunci mai mult de un punct din imagine trebuie afisat pe un singur punct de ecran si in aceste cazuri imaginea nu are cum sa mai fie clara.

Daca se seteaza din windows o rezolutie mai mare decat cea adevarata a ecranului (daca se poate acest lucru - sunt si cazuri cand nu merge), capturile de imagine sau video, vor arata perfect intrucat nu sunt luate de la monitor care are rezolutie mai mica.

Dupa cum e pusa intrebarea as fi tentat sa cred ca inainte mergea pe o anumita rezolutie mare si acum nu mai merge decat pe rezolutii mai mici si cred ca asta s-ar intampla numai daca ar fi ecranul schimbat cu altul de o rezolutie mai mica.

Imaginea http://s77.photobucket.com/......m.png.html se vedea, acum la ora 11:39 link-ul arata asa
http://i77.photobucket.com/albums/j60/Alin_Udristioiu/Ne w%20Bitmap%20Image_zpsgrqvu7bm.png

si nu se mai vede, da eroare.