| Tiberiu0123 a întrebat:

Revin cu o întrebare mai grea, cate șanse am sa castig un proces cu Facebook, Instagram, wechat
Problema pe Facebook este un video de mult și l-am postat pe grup și mi-a venit raport, am încercat sa îl șterg, menționez ca grupul a fost șters, dar video a rămas și nu îmi pot da seama de ce
Instagram mi se pare unele reguli inutile, cum ar fi follow, am dat follow dar nu mult si primesc un mesaj cu : spune-ne dacă am făcut o greseala, eu nu am dat multe follow
Mi-am facut cont de wechat în 2023 luna iunie, stau 3 zile și vad ca am fost deconectat de pe cont, intru pe cont și vad ca am fost blocat, eu nu am înjurat pe nimeni sau etc, am vorbit doar cu o singura persoana
Și am uitat un lucru ce se întâmplă dacă unele/dintre aceste platforme/companii nu se prezintă la proces

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai sanse minime de castigi in proces cu Facebook.

| Violleta2022 a răspuns:

Zero sanse de castig!
Ia de citeste Termenii de folosinta ale acelor forumuri si vezi unde ai gresit si ce nu ai respectat, ca nu esti blocat sau eliminat fara motiv, deci ai incalcat regulamnetul si daca ai fost raportat, inseamna ca te-au gasit incalcand reguliele lor.

In ce priesc procesele, ma indoiesc ca ai tu milioane de dolari sa poti zbura in America ca sa-i actionezi in judecata, sa te prezinti la procese care pot dura ani samd.
Sa nu uitam ca aceste formuri NU sunt propietatea ta, tu fiind un "chirias fara plata", care esti acceptat pe acel forum pe gratis, cu obligativitatea sa respecti in totalitate termenii si regulamentul acelui forum.

| Tiberiu0123 explică (pentru Violleta2022):

Eu am postat un video pe Facebook si nu il pot sterge nu e o problema? Ca grupul este șters dar video este acolo

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tiberiu0123):

Esti tu in acel video?
sau este altceva preluat de unde si postat de tine pe FB?

| Tiberiu0123 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt eu în acel video, era o mema și eu l-am pus pe acel grup, grupul a fost șters dar video a rămas și nu il pot sterge, de aceea spun ca vreau sa ii dau în judecata doar sa îmi șteargă ei acel video, nu e greu ce trebuie sa faca si am vazut-o ca pe o problema

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tiberiu0123):

Deci acel video NU iti apartine tie si nu ai nici un drept de propietate pentru el (copyright ) neplatnad dreptul sa-l distribui sau folosesti, ca atare tu esti cel vinovat ca ai folosit un video fara drept.
In cazul asta te asiguri tu singur de plata unui proces pe care nu ai cum sa-l castigi, atata vreme cat video-ul NU-ti apartine tie!

| Tiberiu0123 explică (pentru Violleta2022):

Oamenii sunt din alta tara ca idee cei care au făcut mema au apărut și la televizor și cum sa plătesc tot eu când nu pot sa îl șterg eu ii dau în judecata ca platforma are probleme și nu pot sa șterg video, nu era sa zici ca i-am filmat eu, videoclipul era public l-au ținut 2 ani, grupul a fost șters ca am vorbit cu aceea persoana unde l-am postat nu e problema de la ei

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tiberiu0123):

Ti-am mai explicat, ca video-ul NU este propietatea ta, de aceea nu poti da pe nimeni in judecata si cere nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zero sanse. Și nu din cauza că au armate de avocați ci din cauza că ce au scris tu sunt niste motive absolut fara niciun sens pentru a da in judecata

| Tiberiu0123 explică (pentru suntserios):

Mie imi trebuie sa imi șteargă acel video doar atât, eu o vad ca o problema ca nu il pot sterge

| johnnny123 a răspuns:

1. Chiar și guvernele marilor țări (inclusiv guvernul SUA) au mari dificultăți să câștige procese cu Meta. Tu ești doar unul dintre cele 4 miliarde de utilizatori ai platformei.

2. Ceea ce spui acolo este un nonsens. Vrei să dai în judecată un serviciu gratuit pentru că ți-a blocat accesul după ce ai încălcat regulamentul? Este dreptul lor să blocheze accesul oricui, pentru că este platforma lor, nu a ta.

Dacă nu-ți place cum ești tratat, poți să te muți pe altă platformă. Sau, și mai bine, poți să dezvolți tu un Facebook pe care să faci tu regulile. Dar parcă nu e chiar atât de simplu, nu?

În concluzie, șansele tale sunt zero.

| Tiberiu0123 explică (pentru johnnny123):

Doar pentru un video sa il șteargă ei stau atata timp? Video era public după 2-3 ani se gandesc acei tipi sa nu mai fie public și sa primească lumea raport

| johnnny123 a răspuns (pentru Tiberiu0123):

Irelevant. Șansele tale să câștigi un proces cu Meta pe motivul ăsta sunt 0 (zero).

Ai șanse mai mari să-ți cadă în curte un asteroid făcut din diamant.

| Tiberiu0123 explică (pentru johnnny123):

Dacă incalcam regulile mai ziceam și aveam contul dezactivat sau alte cele

| johnnny123 a răspuns (pentru Tiberiu0123):

Întrebarea ta a fost "Cate șanse am sa castig un proces cu Meta?".

Ți-am dat răspunsul : 0 (zero).

Nu știu ce rost are să insiști cu "explicațiile" tale. Nu pe mine trebuie să mă convingi de justețea cazului tău. Dacă vrei să încerci să-i dai în judecată, eu nu te opresc.