| Ioan20022222222 a întrebat:

Am si eu o problema in legatura cu stickul cu windows 10. Aseara am pus pe un stick windows 10 cu programul rufus si l-am pus din bios sa fie primul (prioritate), i-am dat save and exit si scrie "press any button to boot the stick" sau ceva de genu, dau pe toata tastatura si nimic si dupa imi pornește windowsul meu instalat, de ce nu imi pornește instalarea de pe stick?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand:
- Verifica daca se aprind Led-urile pe tastatura, la pornirea calculatorului (pentru o fractiune de secunda). Cel putin unul trebuie sa palpaie una scurta, indicand ca ai curent in mufele USB.

In al doilea rand:
- In programul Rufus, dupa ce ai ales fisierul ISO, in stanga butonului de alegere poti alege si tipul de boot-are. Ai mai multe optiuni, dintre care incerci cu doua: "fisier imagine ISO" si "Imagine DD".
Daca nu merge cu unul, incearca si cu celalalta optiune.

| NLS a răspuns:

Ai niște opțiuni în BIOS,
USB keyboard și
USB mouse Enabled/disabled

Vezi sa fie pe enabled

Folosește stick USB 2.0 dacă placa ta de baza e puțin mai veche. Dacă e mai noua de 3-4 ani și are USB 3.0 nativ, atunci e în regula și cu stick 3.0

Foloseste pentru aceasta operație mufele din spate de preferat, acelea de sus. (de lângă vechea mufa PS/2 dacă exista și ea)

Ai grija sa alegi in Rufus opțiunea corespunzătoare bios ului tău (BIOS sau UEFI ) și sa setezi format de fisiere NTFS în loc de FAT32.

In ultima instanta, folosește un alt stick, posibil ca primul sa aibă sectoare defecte.

| flixbuster a răspuns:

Intrebari ajutatoare:
"BIOS"-ul care de fapt cred ca e UEFI este cumva setat sa faca boot UEFI-only sau si mai restrictiv, Secure Boot?
Stick-ul de Windows 10 este cumva facut BIOS/MBR?