| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un PC nou, fara windows instalat.
Am incercat sa ii instalez windowsul de pe stick, am intrat in bios setat ca primary boot device stickul am dat save si dupa aia imi arate 3 chestii numai stiu de care sa aleg varianta 1, 2, 3 si la e 3-a zicea ceva de DEBUG.
Cand am apasat pe prima mi-a aparut ceva cu press f6 to SCSI dupa aia o eroare ca lipseste nu stiu ce fisier... oare de ce aparea eroarea aia si sper sa nu fi stricat pc-ul?

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Pai selecteaza pasu 1 si da enter si urmeaza instalarea nu apesi nici f6 nici f3
nimica
il lasi asa sa se incarce fisierele, si ajungi la partea cu partitii. Dupa ce ai terminat cu treaba cu partiile o sa se instaleze si o sa tise restarteze si va incepe sa buuteze iar dupa usb si vei selecta optiunea 2 si gata

| horia2012 a răspuns:

Refa stick-ul bootabil cu Rufus:
http://rufus.akeo.ie/
(te duci pe Rufus v1.3.4)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mai imi arata ceva cu GUI.

| oioneko a răspuns:

Incearca sa refaci BIOS-ul la setarile initiale, are in dreapta jos de obicei indicatii, dupa pune primary boot device USB, dupa DVD Rom/HDD, dar neaparat sa fie si HDD-ul si incearca din nou sa instalezi, daca da eroare incearca cu un cd sau cu un alt stick sau pune alt windows pe stick. SUCCES

| anonim_4396 explică (pentru oioneko):

Multumesc.Uite mai exact ce imi scria:
1st, text mode setup (Boot from flash again after finished)
2nd, GUI mode setup, continue setup + 1st start of Windows\
DEBUG, in case of HAL.DLL or NTOSKRNL.EXE not found errors
Am dat pe una din ele, si imi aparea ceva in legatura cu windows root si un fisier lipsa...