| Valentin_Stoica_1997 a întrebat:

Am si eu o problema la calculator mai exact la memoria RAM.Am luat de curand Ram DDR2 2gb am incercat sai pun.Cand i-am pus si am dat drumu la PC a inceput sa se auda un bip bip bip...
si imaginea ramanea negru.

Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Doua variante: 1. memoria ram defecta
2. placa de baza face figuri.
daca e 1, nu ai ce sa faci decat sa iei alt ram
daca e 2, schimba sloturile intre ele, poate vrea.

| DeyCj a răspuns:

Dacă știi precis că ram-ul este la fregvența maximă prescrisă de placa de bază(ex 800mz), ai pus doar plăcuța în primul slot(de regulă) și tot așa face înseamnă că modulul ram este defect.
Cu compatibilitatea DDR1 DDR2 se exclude că nu prea potrivesc în sloturi; sloturile fiind diferite de la un tip de ram la altul, deși aparent îs identice.
Succes

| JustCosmin a răspuns:

Raspunsul e simplu. Placa ta de baza nu suporta placutele RAM DDR2 sau placuta luata este stricata. Cel mai bine ar fi sa verifici ce fel de RAM suporta placa de baza.

| Sausage a răspuns:

Unde ai bagat ramu sunt mai multe locuri. incearca-le pe rand si asa va merge(mie mi-a mers)

| Valentin_Stoica_1997 explică (pentru Sausage):

Am 2 sloturi de ram si am incercat sa le bag in fiecare