| Carlaaa a întrebat:

AM SI EU O PROBLEMA MAI MARE :
Am pc-ul asta de ceva vreme, dar nu l-am mai folosit o perioada deoarece nu aveam internet pe el iar cel ce-i apartine fratelui meu, avea.
Cu aproximativ 1 luna in urma, tatal meu m-a intrebat de ce nu il folosesc. I-am zis ca nu imi place nici cum se misca si ca ar trebui dus la reparat.
L-a dus la reparat, toate bune si frumoaSe, pana cand am incercat sa umblu pe el. Mi se restarta din 5 in 5 minute [chiar mai des] si mozilla firefox imi dadea erori.
Am dezactivat din control panel optiunea,, automatic restart" sau ceva de genu. Nu se mai restarteaza. Acum mi se face ecranu negru si nu raspunde la comenzi. [am cazut din lac in put].
Acum am mai umblat pe net si am gasit programul,, registry cleaner". L-am instalat si imi da urmatoarele erori :
-COM/activeX entries (34 problems found)
-uninstall entries (2 problems found)
-windows startup items (1 problem found)
-File extensions (7 problems found)
-History list (8 problems found)
-Software settings (6 problems found)
Mentionez ca eu nu am instalat absolut nimic.

2 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Cauza este evident dintr-o placuta de memorie RAM (alterata). Spun asta pentru ca simptomele sunt de 2 feluri: freeze sau crash (una din doua). Windows-ul e nevinovat, nu conteaza ca ai gasit tu erori de intrari prin registru. Si n-as crede ca daca ai dezactivat resetarea automata, nu ti se mai restarteaza. E posibil ca sistemul sa stagneze intr-o secventa POST (Power On Self-Test) si de aceea ti se face ecranul negru cum spuneai tu.
Nu stiu la ce service l-ai deplasat, insa stiu ca operatiunile sunt de testare (la o unitate hibrida eventual), respectiv schimbare. Daca insisti de fiecare data cu depanatul calculatorului la o firma, trebuie sa fii la fata locului la final. Nu se poate asa ceva. Iti preda unitatea si tu nici macar nu ai vazut daca functioneaza (inteleg ca tatal tau te-a ajutat, am spus in general).

| alexno2 a răspuns:

Pai chestia ar fi asa calculatorul tau sa aiba probleme si la astia care l-ai dus la reparat sa-ti fi pus windowsul cum au putut ei pentru ca astia de obicei pentru bani nu-ti spun ca ai stricat ceva la el incearca sa puna acolo ce trebuie numai ca sa ia banii eu zic sa cauti pe cineva care chiar se pricepe si sa-l mai formatezi odata!