| radustefan15 a întrebat:

Am si eu un motor cu 3 fire, cum ii fac legatura? Motor la 220 v, 5 w

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca motorul este de 220V, atunci inseamna ca este MONOFAZATA (o faza are 220V fata de NUL, 2faze au 380V intre ele).

Daca un motor monofazat are 3 iesiri, atunci are o bobina de pornire pentru simularea celei de a 3-a faza (cat este nevoie pentru a se invarti).
Pe a 3-a faza se conecteaza unul din capetele bobinei principale prin intermediul unui condensator (de defazare sau de pornire).

Valoarea condensatorului depinde de modul de bobinare a motorului si nu se poate afla decat:
- din documentatia motorului SAU
- prin incercare cu diferite valori de condensatoare, masurand parametrii pe un stand de proba.

| anonimg a răspuns:

Adică ai și împământare. Mai toate ștecherele din magazine suportă cele trei fire.
Acesta este interiorul unui ștecher de care ai nevoie: https://www.google.com/......ps?/search
Găsești la Dedeman și oriunde.

Unul este plusul(albastru), altul minusul(maro); iar împământarea (fir cu două culori -de regulă verde cu alb) o prinzi de șurubul de mijloc:
https://www.google.com/......ps?/search

| Maet6313 a răspuns:

Cauta pe gooe despre motoare trifazate. Din cate stiu, si reteaua trebuie sa fie trifazica

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maet6313):

Pe gooe? Sau pe domnul Goelaughing