| Zbanghiu a întrebat:

Am un calculator cam vechi...6-7 ani.de la un timp am observat ca imi tot pica netu` cand intru pe google sau chiar cand nu fac nimic.am router fiindca am 2 calculatoare.au venit de la net si mi-au spus ca ori trebuie sa reinstalez windows ori are ceva placa de retea. l-am dus la reparat sa reinstaleze windows si acolo mi-a spus ca nu are nimic placa de retea si totul e in regula.tot pica netulsad. de la ce poate fi? pls help

7 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Te-ai gandit ca probabil nu de la tine este problema? ci de la furnizori de internet?

Verifica si routerul, poate ai umblat unde nu trebuie (sau altcineva din familie)

| cataalecs96 a răspuns:

Incearca sai suni iar si spune-le ca iti tot pica netul in continuu daca esti pe romtelecom suna la 0800825425 dar le spui fara sa-ti fie rusine si foarte rastit ei sigur o sa te ajunte iar netul nu-ti poate pica din vina pc poate sa fie ars tot in el dar netul trebuie sati mearga

| Bunicu a răspuns:

Poate ne spui si de la cine ai net, poate ne dai si marca placii de retea, poate a routerului.altfel cum vrei rezolvari? pe ghicitelea? dati detalii daca vreti mura in gura.

| Bunicu a răspuns:

Nu.deci nu ne intelegem.DE UNDE AI NET? daca ai romtelecom(clicknet) si mai locuiesti si pe la tzara...pai e normal sa iti pice netu. Pana una alta fa asta START apoi RUN apoi scrie gpedit.msc (enter) acolo click pe ADMINISTRATIVE TEMPLATES din COMPUTER CONFIGURATION. apoi dublu click pe NETWORK. apoi dublu click pe QOS PACKET SCHEDULER. dublu click pe LIMIT RESERVABLE BANDWITH. alege ENABLED cu 20%. apasa OK INCHIDE TOT. Asta ar trebui sa iti rezolve intreruperile de net.

| Kosmyn_6656 a răspuns:

EU cred ca e din cauza timpului sau din cauza ca sunt prea multi in acea retea. Daca in continuare face asa eu te sfatuiesc sa iti schimbi
netul.

| Zbanghiu explică:

Routerul e de la gembird, e cu fir.

253 users to Broadband Internet
Firewall Throughput:20 Mbits/sec

Client Compatibility:
PC:Windows 95/98/ME/NT/2000/XP(am XP)

BROADBAND ROUTER
4 ports DSL/Cable Router

Easy setup and configuration
Top-level security features
DHCP server/client support
Multiplayer gamin support

cam atat

| Zbanghiu explică:

Am facut ce ai zis...si tot pica netulsad.nu am net nici de la romtelecom.e o firma din oras.sunt din oltenita(la vreo 60 km de bucuresti).