| Doroftei_Cosmin_1999 a întrebat:

Am un calculator cu o placă gtx 210 si vreau o schimb să i pun una mai bună, cu ce aș putea să o înlocuiesc sa fie compatibilă?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de cati bani dispui si ce componente ai, daca ai un procesor (CPU) slab nu merita sa pui o placa video scumpa de exemplu.

| Doroftei_Cosmin_1999 explică (pentru Simpatic):

Imi poti da un exemplu de o placă decentă? nu contează banii

| Doroftei_Cosmin_1999 explică (pentru Simpatic):

îmi poți da un exemplu de o placă decentă, și am un Intel pentium

| XYZ02 a răspuns (pentru Doroftei_Cosmin_1999):

Sunt sigur ca nu vorbim despre un pentium din 2015+
Parerea mea este sa schimbi toata platforma.

| CM7YRE a răspuns (pentru Doroftei_Cosmin_1999):

Daca "nu conteaza banii" ia 2080ti, ce sa mai. Nu exista ideea de "nu conteaza banii". Spune un buget, sau, ce vrei sa rulezi cu ea, la ce setari, rezolutie, la ce fps te astepti, spune si ce componente mai ai: Procesor, ram, carcasa, placa de baza, sursa...

| Simpatic a răspuns (pentru Doroftei_Cosmin_1999):

Pai pot face speculatii doar despre ce inseamna decent, ce e putin pentru mine e mult pentru altii si VICEVERSA:
pai palci decente video ar fi seriile 1050ti, 1060 ti, 1070 ti, placi mai scumpe 1080 GTX
Daca vrei placi video GDDR6 sunt seriile 2060, 2070, 2080 de la nVIDIA sunt cele mai scumpe momentan dar si cele mai performante.
Ca si procesoare orice Intel i7 de peste 1500 de lei este un bun! Desi eu as merge pentru gaming pe procesoarele de la AMD la performanta asemanatoare cu Intel sunt ceva mai ieftine.
Cum bine a punctat un alt utilizator cand faci schimbari de acestea ai nevoie de alta configuratie total, placa ta de baza nu va suporta acest tip de procesor, apoi ai nevoie de RAMI frecventa DDR4 nu ddr3 cum sigur ai acum etc Deci trebuie sa iti faci o noua configuratie cap-coada: RAM, HDD si sau SSD, sursa alimentare, carcasa, procesor, placa video, placa de baza etc