| anonim_4396 a întrebat:

Am un Canon SX400 IS PowerShot.
Daca fac poze/filmez imi da voie sa le pun pe PC, dar din PC pe aparat nu ma lasa sa pun nici poze nici videoclipuri [nu imi permite sa creez folder]. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Asa e facut din fabrica, nu e comparabil cu un smartphone unde poti pune poze si filme sa le poti vedea. Daca sunt poze si filme nemodificate asa cum sunt facute de aparat, se pot pune pe card folosind un cititor de carduri pe USB sau un cititor existent in calculator/laptop si sunt vazute de aparat. Daca pozele sau filmele puse pe card sunt putin modificate si codarea difera putin fata de cea folosita de aparatul foto, atunci pozele si filmele nu sunt vazute chiar daca sunt pe card.

De pe pagina http://www.canon.ro/......_sx400_is/ se poate merge la "Asistenţă şi descărcări" si se descarca de la "Software" Digital Camera Software 4.0 [Windows] care contine cateva programe sau se descarca de mai jos numai programul CameraWindow DC 8.10.4a for Windows care descarca in calculator pozele in dosare cu data la care au fost facute pozele.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Dar de ce ai pune poze din PC pe aparat?

| aalexei a răspuns:

E sigur una - memoria flash lucreaza in regim read only.
Depinde prin ce conectezi memoria flash/aparatul la PC, cablu USB sau card reader? Sunt SD memorii care au un jumper lock/unlock.

https://upload.wikimedia.org/......ed.svg.png