| PInkAnGe a întrebat:

Am un aparat Canon PowerShot SX500, cand fac poze nu ies clare. Ce setari ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai scapat aparatul sau a avut parte de ceva socuri?
Lentila e curata?
Focalizeaza?
Are setare de macro activata?

| PInkAnGe explică (pentru sltlp):

Nu,aparatul e nou. Lentila e curata. Nu focalizeaza. Si are setare de macro activata.

| sltlp a răspuns (pentru PInkAnGe):

Pai problema rezolvata. Macro trebuie sa fie activat doar daca faci poze de la 5-10 cm fata de obiect. Daca nu faci genula sta de poze, dezactiveaza macro.

| darrio2007 a răspuns:

La buton ai doua pozitii. Apesi usor, pana focalizeaza(te anunta el singur) apoi apesi putin mai tare si gata. Face poza.

| PInkAnGe explică (pentru darrio2007):

Asa am facut. Pe aparat se vad clar, dar cand le pun pe PC sunt diferite.

| darrio2007 a răspuns (pentru PInkAnGe):

La mine sunt la dimensiunea 4:3 (din setarile aparatului)si sunt clare.